UA / RU
Підтримати ZN.ua

Росія денонсує Харківські угоди і потребуватиме від України $ 11 млрд

Після приєднання Криму до Росії угода про базування ЧФ РФ вже не актуальна, вважають у Кремлі.

Так звані харківські угоди підписані у 2010 році президентом України Віктором Януковичем підлягають денонсації. Про це доповів прем'єр-міністр РФ Дмитро Медведєв президенту РФ Володимиру Путіну на засіданні Радбезу РФ.

За його словами, в результаті в Росії виникає упущена вигода у розмірі $ 11 млрд.

"Вважаю, що абсолютно правомірно поставити питання про відшкодування цих коштів з бюджету України, що можна зробити в судовому порядку, грунтуючись на нормах денонсируемого угоди", - запропонував Медведєв.

"Це, звичайно, жорсткі заходи, але, з іншого боку, немає документа, але є досконалий нами платіж. І наші українські партнери повинні розуміти, що просто так ні за що не платять", - зазначив російський прем'єр.

Медведєв пояснив, що за умовами угод "ми продляли термін перебування нашої військово-морської бази на тривалий період, на 25 років". У той же час за цим договором передбачалося, що ми будемо, по суті, надавати майнову вигоду українській державі у вигляді відмови від справляння обов'язкових платежів у бюджет Російської Федерації. "Причому ми почали це робити відразу ж, незважаючи на те, що у нас ще був досить тривалий термін перебування бази за старим документом", - зазначив він.

"Таким чином, українська держава заощадила близько 11 млрд доларів, а, відповідно, бюджет Російської Федерації має упущену вигоду в розмірі тих самих 11 млрд", - зазначив прем'єр-міністр.

На сьогоднішній день відсутні підстави для продовження дії цього договору.

"Є такий міжнародно-правовий принцип, що договір зберігає силу до тих пір, поки діють обставини, що його породили, - пояснив Медведєв.

Нагадаємо, Росія і Україна уклали базовий договір про умови перебування Чорноморського флоту Росії на території України в 1997 році, в ньому чітко обумовлені умови оренди російського флоту на території України, в тому числі зафіксована орендна плата в розмірі 98 мільйонів доларів, а також термін перебування Чорноморського флоту РФ на території України до 28 травня 2017 року.

Проте в квітні 2010 року були підписані так звані "харківські угоди": президенти Росії та України - Дмитро Медведєв і Віктор Янукович - в результаті переговорів у Харкові домовилися продовжити термін перебування російської бази в Криму на 25 років, починаючи з 2017 року, коли закінчується дія нинішньої угоди, з правом його продовження ще на п'ять років. Влада обґрунтували таку угоду домовленістю "Газпрому" і "Нафтогазу" про пільгові ціни (знижки) на газ для України.

Дана угода було ратифіковано Радою 27 квітня 2010 року. Опозиційні депутати неодноразово намагалися рішенням парламенту скасувати цей договір. Однак закон "Про внесення зміни до регламенту Верховної Ради України" від 11 січня 2012 року заборонив депутатам вносити на розгляд парламенту законопроекти про денонсацію міжнародних договорів України. Однак 31 травня 2012 року Конституційний суд України визнав неконституційним цей закон. !zn