UA / RU
Підтримати ZN.ua

Росія ще не перейшла до використання газу як зброї — Блінкен

Держсекретар США не підтримав українську позиції у питанні російського газового шантажу.

Росія ще не перетнула межу, коли її дії у енергетичному секторі можна трактувати як використання газу як зброї. Про це від імені Державного департаменту США заявив держсекретар Ентоні Блінкен на спільній пресконференції з міністром закордонних справ України Дмитром Кулебою у Вашингтоні.

За словами Блінкена, в США слідкують за діями Росії в енергеичному секторі та розвитком подій на ринках і не відмовляються від планів наскласти на Росію санкції у разі , якщо РФ вдасться до використання газу як зброї. Однак, як пише "Європейська правда", Блінкен зазначив, що Кремль ще не перетнув цю межу.

"Росія вже вдавалась до використання газу як зброї, і зараз ми слідкуємо, чи не з’являться ознаки того, що вона планує це зробити знову... Щойно Росія буде використовувати газ як зброю, ми, а так само Німеччина, будемо готові на рішучі кроки", - заявив держсекретар.

На уточнення журналіста, чому США не вважають некоректними чинні дії Росії, які дестабілізуюче впливають на європейський енергетичний ринок, Блінкен уточнив, що червоною лінією у цій ситуації буде повне припинення постачання газу територією України, як це було у 2009 році. Однак зараз транзит через Україну зберігається.

У свою чергу глава МЗС Дмитро Кулеба заявив, що не погоджується з такою позицією США.

"Ми вважаємо, що Росія вже використовує газ як зброю", - заявив він.

Кулеба зазначив, що  Росія має отримати "чіткий сигнал з Берліна та Вашингтона", про неприпустимість енергетичного шантажу, до якого вона вдається.

Читайте також: США працюють, щоб Росія продовжила транзит свого газу через Україну — Блинкен

"Газпром" з початку літа обмежив поставки, за офіційною версією - через ремонтні роботи і аварій на газопроводах. При цьому російський монополіст  не забронював додаткову транзитну потужність через Україну  і викупив лише третину від запропонованої потужності газопроводу "Ямал-Європа".

Нагадаємо, що на початку жовтня в у порівнянні з минулим роком ціни на газ зросли на 440%, і надалі зростатимуть, оскільки європейські газосховища в багатьох місцях незаповнені. Найбільше в Євросоюзі сховище Rehden (належить "Газпрому") заповнене тільки на 5%.

Міжнародне енергетичне агентство і ряд країн закликали Росію збільшити транзит газу через територію України.

Як писало ZN.UA, поки ЄС і США обговорюють санкції, якими можна покарати Росію за використання "ПП-2" як зброї проти Європи, Москва вже використовує трубу для шантажу. Докладніше читайте в тексті Марії Якуб і Олександра Харченка "Чому в Європі зростає ціна на газ і скільки заплатять за тепло українці?".

А також про причини і наслідки нинішньої газової кризи читайте в статті Сергія Корсунського «Не тільки підступ Росії: в чому причина і чим загрожує газова криза» у ZN.UA.