Після затвердження перемоги України Росія не зможе нічого диктувати народам Європи, заявив у п'ятницю, 13 січня, у Сеймі Литви президент Українги Володимир Зеленський у своїй промові на церемонії вручення йому Премії Свободи за 2022 рік.
Нагорода, яку передали главі України через посла України в Литві Петра Бесту, присвячена заслугам Зеленського як президента України та народу України в боротьбі за незалежність, свободу та демократію перед обличчям російської агресії.
Зеленський зазначив, що з Литва є одним із найщиріших захисників свободи, і це найкраща шана латвійцям, які загинули у січні 1991 року, захищаючи будівлі телецентру та парламенту від блокування радянськими військами.
“Зараз ми разом з вами на шляху до перемоги, до остаточної перемоги над тією імперією. Росія не зможе нічого диктувати народам Європи, коли ми закінчимо цю війну впевненою перемогою над агресором”, - сказав президент України.
Зеленський висловив певність, що Росія зазнає однозначної поразки та більше не зможе зазіхати на чиюсь свободу.
“Це те, за що ми боремося, і тому у нас така перемога, яку ми ніколи не сплутаємо ні з чим іншим. Щоб росіяни про це ніколи не забували, щоб цим ніколи не можна було маніпулювати, треба перемогти агресора саме на землі України, куди він прийшов, щоб нам не довелося воювати на землях інших європейських народів”, - сказав президент
Він додав, що цей рік буде вирішальним для боротьби, тому Україна потребує “мобілізації всіх вільних людей у світі”. Також Зеленський подякував народу Литви за підтримку України в непростий час боротьби за свободу.
“Нехай вільні люди завжди творять історію. Дякую вам, друзі, дякую за цю почесну нагороду, якою також отримують усі українці, які борються за свободу”, - сказав він.
Премія Свободи, заснована Сеймом Литви, присуджується за внесок окремих осіб та організацій у боротьбі за вільне самовизначення і суверенітет народів Східної та Центральної Європи. Її вручають у парламенті ЛИтви щорічно 13 січня в пам'ять про події у цей день 1991 року, коли радянський режим спробував силою придушити прагнення Литви до незалежності, яка оголосила раніше про вихід зі складу СРСР. Тоді радянські війська застосували силу проти литовців. Внаслідок зіткнень загинули 14 людей, ще 702 були поранені.