Рада національної безпеки і оборони України рішенням від 23 червня вимагає криміналізувати відповідальність за неналежне утримання, експлуатацію обʼєктів фонду захисних споруд цивільного захисту, а також за незабезпечення безперешкодного цілодобового доступу населення до таких обʼєктів. Відповідні пропозиції мають бути внесені урядом до парламенту до кінця липня, йдеться в рішенні РНБО.
Зокрема РНБО визнала незадовільною роботу місцевої влади щодо забезпечення належного стану укриттів у Запорізькій, Сумській областях, Житомирському районі Житомирської області, Білоцерківському районі Київської області, Конотопському районі Сумської області, містах Києві, Запоріжжі, Херсоні, Чернігові, Харкові, Миколаєві, Одесі, Сумах, Дніпрі, Конотопі, Білій Церкві.
Тепер уряд і місцеві адміністрації мають до кінця червня притягнути відповідальних за стан об’єктів до дисциплінарної відповідальності
У свою чергу уряд має визначити статус обʼєктів фонду укриттів та бомбосховищ як таких, що мають стратегічне значення, призначити відповідального за процес приведення обʼєктів до належного стану та налагодити систему перевірку їх стану.
В законодавство запропоновано ввести кримінальну відповідальність за неналежне утримання, експлуатацію укриттів та незабезпечення доступу до них. Також адміністративну відповідальність попанують встановити за ці проступки і для балансоутримувачів.
В містобудівні норми має бути введена поправка щодо облаштування укриттів в новобудовах та впроваджена відповідальність за неналежне проектування споруди.
До 30 червня бомбосховища, які зараз в незадовільному стані, мають бути вилучені із електронних карт, а їх стан приведений до належного до 25 липня. Для цього із бюджету мають бути виділені додаткові кошти.
Також РНБО постановила, що чисельність укриттів має покривати потреби населення на 100%, для чого потрібно знайти додаткові приміщення.
Нагадаємо, Президент України Володимир Зеленський після засідання РНБО анонсував кадрові рішення за результатами розслідування щодо стану бомбосховищ в Україні.
Зокрема ситуацію із укриттями в офісі президента можуть використати для звільнення з поста голови КМДА Віталія Кличка, який також втратить можливість керувати виконавчим органом Київради. Де-факто це означатиме втрату впливу на справи в місті у обраного киянами місцевого самоврядування.