UA / RU
Підтримати ZN.ua

Рівні серед рівних: Зеленський розповів про підсумки саміту НАТО для України

У вечірньому зверненні президент підбив підсумки саміту НАТО.

У традиційному вечірньому зверненні за підсумками 504 дня повномасштабної війни з Росією президент України Володимир Зеленський розповів про домовленості, яких країна досягла на саміті НАТО у Вільнюсі. Він також подякував союзникам за надану допомогу та підтримку. Загалом пі час звернення глава держави сказав слово «дякую» понад 40 разів.

За його словами, уперше за часи незалежності Україна сформувала фундамент безпеки на шляху до НАТО.

«Це конкретні гарантії безпеки, які підтверджують топ-сім демократій світу. Ніколи раніше в нас не було такої безпекової основи, і це рівень «Великої сімки», — наголосив Зеленський.

Він додав, що на цьому фундаменті буде збудовано нову, юридично обов’язкову архітектуру двосторонніх безпекових договорів із найсильнішими.

Президент також повідомив, що за два дні саміту зникли будь-які сумніви та двозначності щодо того, чи буде Україна в НАТО. За його словами, вперше з цим згодні не лише всі члени НАТО, але й відчутна більшість в Альянсі енергійно наближає це.

«Ніколи раніше слова «ви рівні серед рівних» для України від інших членів НАТО ще не звучали справді змістовно. Зараз усі розуміють: це факт. Рівні серед рівних. І ми обов’язково утвердимо цей факт нашою перемогою. Та вступом у НАТО. Колись господарі Росії дуже хотіли мати свій шлагбаум перед дверима НАТО. Ми залишили цю російську амбіцію на маргінесі європейської історії – за парканом нашої єдності у Європі та – ширше – у вільному світі», — підкреслив Зеленський.

Читайте також: НАТО намагається замаскувати тріщини після емоційного випаду Зеленського — Bloomberg

Він подякував країнам-членам НАТО: президенту Байдену за американське лідерство; Литві за організацію цього історичного саміту та за безліч українських прапорів на вулицях Вільнюсу; Нідерландам за підготовку тренування наших пілотів на F16, а також Данії за дуже конкретну підтримку.

«Сполучене Королівство... Ріші, пане Прем’єр-міністре, я дякую за допомогу й за констатацію, що на наступному саміті НАТО маємо зробити наступний крок. Україна вже серед рівних в Альянсі і має бути реальною частиною Альянсу», — звернувся український президент до британського прем’єра.

Президенту Францї Емманюелю Макрону Зеленський подякував за готовність робити все необхідне, щоб звільнити від окупантів усю нашу територію та за довготривалих програм програм співпраці.

Він також наголосив на важливості того, що серед союзників України є Німеччина.

«Олафе, пане канцлере! Всі українці вдячні вам за додаткові «Петріоти» й ракети для них. Це захист життя, і Німеччина вже врятувала тисячі життів. Я дякую за готовність підтримувати нас аж до нашої перемоги над російським терором», — сказав президент.

Український президент також подякував італійцям та особисто прем’єр-міністерці Італії Джорджі Мелоні за принциповість, а премє’р-міністру Канади Джастіну Трюдо за підтримку членства України в НАТО.

«Принципова позиція Польщі... Про те, що наше членство в Альянсі – це не лише наша безпека, це безпека всього нашого регіону щонайменше. І дуже важливо, що Польща підтримує Україну на шляху в Альянс – міцно, енергійно. Дякую!», — наголосив президент у зверненні.

Зеленський також подякував президенту Туреччини Ердогану, Португалії, Швеції, Норвегії, Греції, Чорногорії, Іспанії, Болгарії, Словаччині, Литві, Люксембургу, Чехії та Румунії.

«Пане президенте Румунії... Дякую за роботу над хабом для тренування пілотів. Дякую за підтримку нашої співпраці на Дунаї та в Чорному морі. Дякую за надзвичайно добрі та шляхетні слова про наших воїнів, про весь український народ!», — наголосив він.

Дісталось подяки від українського президента і Бельгії, Північній Македонії, Фінляндії та Албанії.

«Албанія, максимально чітко: Україна буде в НАТО, а Росія буде відповідати за агресію. Як влучно сьогодні сказав Премʼєр-міністр Рама, політика Кремля нагадує гімн Росії: слова різні, а музика одна й та сама. Загроза одна й та сама. НАТО – це відповідь», — заявив Зеленський.

Подякував він навіть Угорщині, наголосивши, що на саміті «всі були цілком конструктивними».

Окремі подяки від президента пролунали на адресу Президента Європейської ради Шарля Мішеля, Президентки Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн та Генерального секретаря НАТО Єнса Столтенберга, а також Австралії та Японії, як гарантів безпеки.

«Я дякую, що мир і справедливість сьогодні стали ближчими, а Україна – міцнішою», — підсумував він.

Раніше британський міністр оборони Бен Воллес закинув Україні недостатню вдячність партнерам за надану ними допомогу. Володимир Зеленський відповів, що не розуміє претензій Воллеса і спитав у нього поради з цього приводу.