Серед держав-членів ЄС багато прихильників тристороннього формату вирішення існуючих навколо України питань, заявив глава МЗС РФ Сергій Лавров.
"Те, що сьогодні прозвучало, що підтверджує наявність в ЄС великої кількості країн, які вважають, що, наприклад, ситуацію з Україною необхідно обговорювати в тристоронньому форматі", - заявив він журналістам у Брюсселі за підсумками зустрічі з главами МЗС ЄС у понеділок, 16 грудня.
Лавров зазначив, що ЄС і Росія є найбільшими торговельними партнерами України.
"тільки логічно, перш ніж часом досить нав'язливо пропонувати якісь схеми подальшого співробітництва України, в даному випадку з ЄС, сісти і подивитися, якого роду наслідки ті чи інші теми будуть мати для всіх учасників цього процесу, враховуючи величезний обсяг торгово-економічних, інвестиційних зв'язків, не кажучи вже про гуманітарні зв'язки між усіма цими країнами", - продовжив Лавров.
"Ось така тристороння взаємодія буде тільки виправдано", - підкреслив міністр.
За його словами, "попри те, що ми чули від деяких функціонерів Єврокомісії, сьогодні мені здалося, що країни-члени з розумінням ставляться до необхідності такого чесної розмови, а не до спроб за чиєюсь спиною ці питання вирішувати".
Він також заявив, що Росія не надавала економічного тиску на Україну, щоб спонукати її не підписувати угоду про асоціацію з ЄС.
"Ми чесно попередили, ми нікого не шантажували: у договорі про зону вільної торгівлі країн СНД є застереження, що коли для якоїсь галузі економіки країни-учасниці настає ситуація, що створює ризики для якоїсь галузі народного господарства, це держава має право на пільги припинити. Мова не йде про якісь санкції", - заявив шлава МЗС РФ.
Міністр заявив, що твердження про шантаж і тиск Росії щодо України не відповідають дійсності. "Це розмова на рівні апелювання до обивателя. Такі простенькі гасла можна вбити в голову і не пояснювати нічого. Людина біля телевізора чує одне і те ж, фразу, повторювану багаторазово, і вона у нього осідає в голові", - сказав Лавров.
За його словами, "всі сьогоднішні торговельні відносини пов'язані, насамперед, не на геополітику, не на ідеологічні міркування - на інтереси російської економіки". "Якщо ми, уклавши угоду про вільну торгівлю з країнами СНД, провели 18 років важких переговорів щодо узгодження умов нашого приєднання до СОТ і, збудувавши собі захист на певний період, щоб наша промисловість, сільське господарство, сфера послуг могли, завдяки цим захисним заходам, стати більш конкурентоспроможними, а зараз раптом від усього цього відмовимося, - гріш ціна нашим рішень щодо вступу в СОТ", - сказав він.
"Підписання угоди про зону вільної торгівлі з Україною означало б, якщо б ми зберегли одночасно і свою зону вільної торгівлі з Україною: Україна б відкрилася на 85% для європейських товарів, відразу ці товари заполонили український ринок, українські товари, не витримавши конкуренції з європейськими, ринули б за кордон, і Росія з Білорусією - це очевидні кандидати для того, щоб ці товари отримати, і тим самим вбивали б наше виробництво аналогічних продуктів", - сказав Лавров.
Як зазначив глава МЗС РФ, "якщо ми хочемо слідувати тим високим урочистим заявами, які були прийняті на вильоті епохи холодної війни - хоча стереотипи тієї епохи, як і раніше відчуваються в сучасному житті - ми повинні визнати, що безпека неподільна, ніхто не повинен зміцнювати свою безпеку за рахунок безпеки інших, всі країни повинні мати рівні права, потрібно поважати суверенітет кожної держави".
Нагадаємо, президент Віктор Янукович повинен був у Вільнюсі підписати Угоду про асоціацію з ЄС, однак за тиждень до початку саміту Кабмін України ухвалив рішення призупинити підготовку до підписання цього документа, пославшись на необхідність врегулювати питання торговельно-економічних відносин з Росією. Українська сторона пропонувала ЄС і РФ "утворити комісію на тристоронній основі для опрацювання комплексу питань, спрямованих на відновлення втрачених обсягів виробництва".
В результаті урочиста церемонія підписання угод з країнами Східного партнерства на Вільнюському саміті завершилася без підписання Україною Угоди про асоціацію з Євросоюзом. !zn
Читайте також:
МЗС Росії закликав ЄС не робити вибір за українців
Баррозу: ЄС має право і зобов'язаний бути зараз на боці народу України
Глава МЗС Росії Лавров хотів би повернути події в Києві в "конституційне русло"