Росія проводить низку заходів, щоб легітимізувати питання залучення російських миротворців для врегулювання збройного конфлікту в Донбасі, повідомила українська делегація в Тристоронній контактній групі. Голові СММ ОБСЄ вже відправили ноту щодо дій РФ.
“Вчора, Керівник української сторони Спільного центру контролю і координації питань припинення вогню і стабілізації лінії розмежування сторін генерал-майор Сергій Салкуцан надіслав Главі СММ ОБСЄ ноту про провокаційні дії окупаційних сил. За наявною в УС СЦКК інформацією Російською Федерацією проводиться низка заходів, спрямованих на перегляд раніше досягнутих за посередництва СММ ОБСЄ домовленостей про Додаткові заходи щодо посилення режиму припинення вогню”, - йдеться у повідомленні.
Вказано, що РФ намагається оцінити реакцію міжнародної спільноти на можливу участь російських військових у складі СЦКК як “...єдиного надійного способу для сприяння врегулюванню конфлікту на сході України”. Зокрема, 27 лютого на позиціях одного з підрозділів 2 АК зняли серію репортажів, у яких наголошувалося на можливості підвищення ефективності контролю режиму припинення вогню в разі залучення до цього процесу російських миротворців. Водночас у репортажах заявляли про те, що таку оцінку нібито дали представники СММ ОБСЄ з деяких західноєвропейських країн.
“До проведення вищевказаних зйомок були залучені військовослужбовці 2 АК, а в якості знімального реквізиту використовувалися уніформа спостерігачів СММ ОБСЄ і військовослужбовців так званого “представництва “ЛНР” в СЦКК”, - додали у пресслужбі української делегації.
Українська сторона вважає, що подібні провокації спрямовані на дискредитацію СММ ОБСЄ та координаційного механізму як ефективного інструменту контролю за режимом припинення вогню.
“Даний факт свідчить про небажання російської сторони виконувати взяті раніше на себе зобов'язання і домовленості, досягнуті сторонами в ході засідань ТКГ і у форматі Нормандської четвірки, а саме в точному дотриманні цих домовленостей і полягає дієвий механізм мирного врегулювання”, - зазначили в українській делегації.
З 00:01 27 липня 2020 року в районі проведення операції Об'єднаних сил почало діяти повне і всеосяжне припинення вогню, узгоджене учасниками Тристоронньої контактної групи 22 липня.
У Кремлі відмовилися гарантувати дотримання режиму тиші бойовиками, вкотре заявивши, що Росія нібито не є стороною конфлікту.
11 лютого президент Володимир Зеленський і глава української делегації в ТКГ Леонід Кравчук синхронно заявили, що з початку 2021 року російські окупанти посилили обстріли, і перемир'я в Донбасі фактично не діє. Дії РФ у Києві розцінюють як тиск на ТКГ і зрив Мінських домовленостей.