РФ наразі не потребує обов'язкового правового закріплення свого домінування в Чорному морі. Досить зробити так, щоб іншим стало затісно в цих водах. Досвід, помножений на безкарність, дозволяє Москві не гребувати засобами впливу і застосовувати весь доступний інструментарій для досягнення мети в акваторіях Чорного та Азовського морів. Від уже знайомих нам військових та інфраструктурних засобів поширення впливу до останніх дій невійськового характеру, таких як штучна дезорієнтація системи супутникової навігації GPS/GNSS та умовне "закриття" ділянок акваторії в Чорному морі через військові навчання.
Про це у своїй статті для DT.UA пише Олена Снігир, провідний спеціаліст Центру міжнародних досліджень Дипломатичної академії України ім. Г.Удовенка, кандидат політичних наук. За її словами, є ризик, що з часом світ звикне до такої присутності РФ в Чорному морі й визнає в цих водах "особливий історичний інтерес Росії".
"Це далекосяжний розрахунок Москви. Чи він справдиться - залежить від багатьох чинників, і насамперед від політики та дій прибережних чорноморських держав і їхніх союзників", - підкреслює експерт.
Детальніше про морську експансію РФ читайте у матеріалі Олени Снігир "Морські вузли Росії" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".