Україна на Генеральній Асамблеї закликала ООН провести експертизу екологічних збитків на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей, заявив постійний представник України при Організації Об'єднаних Націй Сергій Кислиця
Донбас став потенційним джерелом техногенної та екологічної катастрофи у 2018 році, нагадав представник України. Окупаційна влада припинила викачування води з шахти "Юнком", де СРСР в 1979 році провів ядерний вибух.
"Радіація вже забруднює поверхневі та ґрунтові води. Ми закликаємо ООН провести експертизу екологічних збитків на тимчасово окупованих територіях Донбасу. Необхідно постійно нагадувати Росії як стороні конфлікту. Поки Росія відкидає свою роль в конфлікті перспективи мирного врегулювання залишатимуться ілюзією", - сказав представник України.
На брифінгу напередодні ГА ООН для держав-членів міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Олексій Резніков також говорив про ядерний вибух на шахті "Юнком", який склав 0,3 кілотонни у тротиловому еквіваленті.
"Після вибуху радіоактивну капсулу залишили в сухому стані і відкачували з шахти воду, щоб виключити потрапляння радіації на поверхню і в ґрунтові води. Два роки тому окупаційні адміністрації припинили відкачування води. І наразі радіоактивна вода вже надходить у горизонти питної води", - розповів Резніков.
Україна звернулася до МАГАТЕ щодо можливості формування групи експертів для моніторингу зберігання радіоактивних матеріалів на тимчасово окупованих територіях. До 2014 року там знаходилось понад 1000 джерел іонізуючого випромінювання.
"Але питання в тому, чи пропустять експертів російські окупаційні війська", - сказав Резніков. "Крім цього закриті десятки шахт, з них також припинили відкачувати воду. На об’єктах, які ще працюють, порушуються екологічні норми, не відбувається жодної очистки. Це штучно створена зона екологічного лиха з масштабними соціальними наслідками".