UA / RU
Підтримати ZN.ua

Рада звільнила Умєрова з посади глави Фонду держмайна

Очікується, що Умєрова призначать на головну посаду оборонного відомства.

Верховна Рада звільнила Рустема Умєрова з посади глави Державного фонду майна. Таке рішення народні депутати ухвалили під час засідання, 5 вересня. За відставку проголосували 302 народні депутати, повідомив парламентар з "Голосу" Ярослав Железняк.

Фракції голосували так:

Заяву про звільнення Умеров написав напередодні, 4 вересня.  Фонд держмайна він очолював з 7 вересня 2022 року. До цього призначення він був народним депутатом від партії «Голос». Очікується, що Умєрова призначать міністром оборони замість Олексія Резнікова. ЗМІ з посиланням на джерела повідомляли, що в парламенті очікують отримати 226 необхідних голосів за таке призначення.

Поки Умєров очолював ФДМУ, там провели організаційну реформу. Після неї лунали заяви, що «завдяки змінам законодавства Фонд вперше в історії України працює незалежно». Зокрема ФДМУ став єдиною юридичною особою, без 12 самостійних осередків у регіонах, та створив Офіс цифрової трансформації, який, серед іншого, працює над розробкою Єдиного реєстру державної власності. Умєров був ініціатором створення при ФДМУ «Земельного банку», Єдиного реєстру держвласності та Суверенного фонду.

Читайте також: Міноборони може очолити Умєров — депутат

Однак, як пише Юлія Самаєва у статті для ZN.UA «Бажані відставки та неприйнятні призначення», нинішні досягнення Умєрова у Фонді держмайна — це, радше, досягнення його попередників, які налагодили нормальні конкурентні продажі об’єктів так званої малої приватизації. 

Зокрема, «велика приватизація» мала стати для Умєрова краш-тестом. Державницький підхід, за словами Самаєвої, був би таким: розібратися з судами і по можливості з боргами, навести лад в активах, знайшовши загублене, відновивши вплив і «загубивши» в процесі всіх, ким обросли компанії за роки. Однак, Умєров сповідує інші підходи. Мудрий народ про таких зазвичай каже: «Стук-грюк, аби з рук».

Навіть «рекорд десятиріччя», про який заявляли в ФДМУ, коли за вісім місяців 2023 року наторгували 2,5 млрд грн, виявився не таким вже рекордом. Бо у 2021-му, за Дмитра Сенниченка, річний прибуток від приватизації становив 5,1 млрд грн, тобто за вісім місяців 2021-го було десь близько 3,5 млрд. 

Якщо вийти за рамки одного лише ФДМУ, то варто згадати, що саме Умєров на старті переговорів про «зернову ініціативу» пропонував продати все українське зерно Туреччині. Він же обирав представників, які їздили на переговори до Туреччини й Білорусі та вносили вкрай сумнівні пропозиції.

Тож у підсумку, як зазначила журналістка, виходить таке собі надбання для Міноборони країни, у якій вирує війна. Тож навряд чи проблем поменшає за нового міністра. Точно побільшає хіба що турецьких товарів у наших і без цього схожих на стамбульський базар закупівлях.

Як зазначав журналіст Юрій Бутусов, його на посаду просував керівник офісу президента Андрій Єрмак, який фактично курує Міноборони. Він зазначив, що Умєров  далека від війни людина, яка не має необхідних для роботи міністерства у час війни навичок та знань, тому знадобиться дорогоцінний час, аби він їх набув. Водночас зміна міністра на певний час захистить Зеленського від корупційних скандалів обіцянками, що новий міністр вирішить старі проблеми.