Верховна Рада України прийняла у другому читанні і в цілому закон про справедливий суд, поданий президентом України Петром Порошенком.
За законопроект №1656 "Про забезпечення права на справедливий суд" у четвер проголосував 251 народний депутат.
У пояснювальній записці до проекту закону стверджується, що законопроект розширює права громадян щодо гарантій рівності перед законом і судом, гласності, відкритості судового процесу, обов'язковість рішень суду, нормування неупередженого розподілу судових справ.
Одним з ключових нововведень законопроекту є визначення підстав та порядку притягнення суддів до відповідальності. Вводиться 8 видів дисциплінарних стягнень та чіткі строки притягнення суддів до відповідальності.
Закон передбачає, що інформація, яка стосується суду, стадії розгляду, місця і часу засідання буде відкритою, а право бути присутніми на відкритому судовому засіданні не може бути обмежене.
Також зазначається, що зменшується кількість адміністративних посад у судах.
У той же час, посилюються гарантії незалежності і недоторканності суддів, їх права та обов'язки, вводиться новий текст присяги судді.
"Стають більш прозорими порядок призначення судді на посаду, включно з процедурами відбору кандидатів, відбіркового та кваліфікаційного іспитів, підготовки і навчання кандидатів на посади суддів. Регулюються процедури обрання суддів безстроково", - зазначається в поясненні до законопроекту.
У першому читанні законопроект в рамках реформи судової системи був прийнятий в середині січня. Паралельно з президентським, за основу був прийнятий законопроект, альтернативний президентському. Тоді депутати повідомили, що профільний комітет працюватиме над правками в законопроекті на основі двох проектів закону.
При цьому, представники "Радикальної партії" і "Самопоміч" вимагали перенести голосування за даний закон на п'ятницю, щоб встигнути ознайомитися з усіма правками.