UA / RU
Підтримати ZN.ua

Рада ухвалила закон про криміналізацію контрабанди

Законопроєкт чекав на розгляд у другому читанні з 2021 року.

Верховна Рада прийняла в цілому закон №5420 щодо криміналізації контрабанди товарів та підакцизних товарів, а також недостовірного декларування товарів. Документ підтримали 248 народних депутатів, повідомив парламентарій з «Голосу» Ярослав Железняк.

«Прийнята редакція Комітету, в яку вчора ми змогли внести правки на яких наполягав бізнес», – зазначив Железняк.

Згідно із законом, кримінальна відповідальність за контрабанду набиратиме чинності поступово:

Водночас закон позбавляє слідчих органів безпеки права проводити досудове розслідування у кримінальних справах щодо контрабанди. Цим тепер займатимуться детективи Бюро економічної безпеки. Однак, якщо дані за статтею 201 ККУ (контрабанда) внесли до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня набрання чинності закону, то такі справи продовжать розслідувати слідчі органів безпеки.

Читайте також: На кордоні зупинили найбільшу за останні роки контрабанду. Що намагався перевезти водій фури

Закон також збільшує в п’ять разів пороги для товарної контрабанди. Для підакцизної продукції поріг збільшили вдвічі.

За словами Железняка, при ухваленні закону депутати врахували наполягання бізнесу щодо зазначення умисної форми вини, виключно за наявності якої може відбуватися кваліфікація дій як злочину. 

Також документ суттєво обмежує можливі випадки притягнення до відповідальності за «контрабандними» статтями за подання документів із неправдивими відомостями. Як зазначив Железняк, у зміненій редакції вони мають бути підставою для переміщення товарів, мають підлягати обов’язковому декларуванню відповідно до митного законодавства, а також мати вплив на визначення розміру митних платежів чи дотримання заходів нетарифного регулювання.

У пошуках чарівної пігулки від контрабанди депутати відкопали вже архівний законопроєкт з 2021 року про її криміналізацію, додавши трохи спецій і запропонувавши передати підслідність цих справ сумнозвісному Бюро економічної безпеки. Детальніше про це читайте у статті Германа Тасліцького «Криміналізація контрабанди. До чого готуватися».