UA / RU
Підтримати ZN.ua

Рада провалила законопроєкт про "прослушку" для НАБУ і ДБР і скасування "правок Лозового"

За внесення змін до кримінально-процесуального законодавства проголосували менше 200 депутатів.

Верховна Рада не могла прийняти у другому читанні законопроєкт про внесення змін до кримінально-процесуального законодавства, що передбачає скасування "правок Лозового" і надання НАБУ та ДБР права на самостійну "прослушку". У четвер, 19 вересня, законопроект підтримали 196 народних депутатів. Спікер Дмитро Разумков розпорядився "зупинити голосування", але результат вже було зафіксовано на табло. Після цього 242 голосами проєкт закону відправили на повторне друге читання, а Разумков достроково закрив пленарне засідання.

Найбільше неприйняття у депутатів викликала норма законопроєкту, що дозволяє правоохоронним органам проводити негласні слідчі дії, прослуховувати і обшукувати парламентаріїв без попередньої згоди Верховної Ради.

Член парламентської фракції "Голосу" Олександра Устінова нагадала колегам, що саме за це вони голосували, коли підтримали скасування депутатської недоторканності. І закликала депутатів підтримати законопроєкт, але до її закликів прислухалися далеко не всі.

"Треба було думати, коли голосували за зняття недоторканності. Ми взяли на себе відповідальність, значить, ми повинні зробити наступний крок", - заявила Устинова. Вона також висловила впевненість, що НАБУ та ДБР не прослуховуватимуть депутатів без санкції суду.

10 вересня Верховна Рада прийняла в першому читанні президентський законопроект №1009 про внесення змін до кримінально-процесуального законодавства. За скасування "правок Лозового" і надання НАБУ і ДБР права на самостійну "прослушку" проголосували 297 депутатів.

Законопроект також передбачає скасування норми про заборону обшуків і "прослушки" народних депутатів без згоди Верховної Ради.

Так звані "правки Лозового" встановлюють граничні строки досудового слідства, зобов'язують слідство закривати провадження, якщо протягом року після його реєстрації не вдалося встановити підозрюваних або ж оголосити їм підозру. Вони також передбачають обов'язкову санкцію суду на проведення експертиз у кримінальних провадженнях. У разі відхилення судом клопотання про дозвіл обшуку слідчий або прокурор не мають права звертатися з повторним клопотанням без зазначення нових обставин у справі.

У березні 2018 року Рада намагалася скасувати "поправки Лозового", але в сесійній залі не вистачило голосів.