Верховна Рада ухвалила закон №3553 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення окремих питань виконання військового обов'язку та ведення військового обліку”. Документ підтримали 256 народних депутатів.
“Прийняття Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення окремих питань виконання військового обов'язку та ведення військового обліку" дасть змогу вирішити завдання щодо забезпечення відповідно до сучасних вимог комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до закону України військових формувань високопрофесійним особовим складом як у мирний час, так і в особливий період, у тому числі реформувати систему військового обліку та діяльності місцевих органів військового управління відповідно до стандартів НАТО”, - йдеться у пояснювальній записці.
Так, документ запроваджує новий вид військової служби – за призовом осіб із числа резервістів в особливий період. Це дозволить за потреби протягом доби призивати резервістів в особливий період без оголошення мобілізації. До їх числа мають увійти громадяни, які відслужили раніше та мають бойовий досвід. Закон визначає порядок організації такого призову та його проведення. Крім того, документ передбачає для призовників, трудові та освітні гарантії, а також гарантії соціально-правового захисту.
Згідно з документом, в Україні запровадять автоматизовану систему "Оберіг", яка дасть можливість об'єднати новий електронний реєстр військовослужбовців з іншими реєстрами в державі.
Також документ передбачає реформування місцевих органів військового управління. Для цього планується створити на базі військкоматів відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки. У законі також прописано, що резервісти мають відвідувати такі центри регулярно.
Водночас за порушення правил військового обліку закон передбачає штраф від 30 до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 510 до 850 грн). За повторне таке порушення передбачено штраф у 50-100 неоподатковуваних мінімумів (850-1 700 грн).
У разі порушення мобілізаційної підготовки планується штрафувати на 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів (від 1 700 до 3 400 грн). Для посадовців сума такого покарання становитиме від 200 до 300 неоподатковуваних мінімумів (від 3 400 до 5 100 грн).
Повторне таке порушення загрожує штрафом на суму від 200 до 300 неоподатковуваних мінімумів (від 3 400 до 5 100 грн) для громадян. Для посадовців сума дорівнюватиме від 300 до 500 неоподатковуваних мінімумів (від 5 100 грн до 8 500 грн).
За умисне псування або втрату військово-облікових документів будуть штрафувати на суму від 30 до 50 неоподатковуваних мінімумів (510 до 850 гривень). За повторне таке порушення передбачено штраф 50-100 неоподатковуваних мінімумів (850-1 700 грн).
У першому читанні Верховна Рада ухвалила законопроєкт №3553 у вересні минулого року. Тоді документ підтримали 226 народних депутатів.