UA / RU
Підтримати ZN.ua

Рада схвалила посмертну трансплантацію органів

Трансплантація буде застосовується виключно у випадках неможливості збереження життя.

Верховна Рада України 17 травня проголосувала за законопроект №2386а-1 про внесення змін у деякі законодавчі акти щодо трансплантації органів та інших анатомічних матеріалів людини, який передбачає презумпцію незгоди – вилучення органу для трансплантації після смерті можливе тільки в разі наявності письмової прижиттєвої згоди. За відповідне рішення проголосували 255 народних депутатів.

Як зазначила голова парламентського комітету з питань охорони здоров'я Ольга Богомолець, будь-яка людина, яка раніше надала свою згоду на збір органів, в будь-який час може відмовитися від цього у разі зміни свого рішення.

У разі, якщо людина при житті не означила своє волевиявлення щодо згоди або незгоди на трансплантацію і не визначила уповноважену особу, то дозвіл на вилучення органу після його смерті запитується у чоловіка чи дружини або близьких родичів померлого. У разі відсутності таких транспланто-координаторів дозвіл запитують у особи, яка зобов'язалася поховати померлого.

Згідно з прийнятим законом до 1 жовтня 2018 року має бути створена Єдина державна інформаційна система трансплантації для збору, реєстрації, накопичення відповідної інформації, а також здійснення об'єктивного і неупередженого розподілу анатомічних матеріалів людини, визначення пари донор-реципієнт.

Трансплантація застосовується виключно у випадках неможливості збереження життя або відновлення здоров'я іншими методами лікування, що встановлює консиліум лікарів. Вилучення анатомічних матеріалів у померлих забороняється у разі, якщо вони були дітьми-сиротами, дітьми, позбавленими батьківського піклування, особами, визнаними недієздатними. Крім того, трупними донорами не можуть виступати люди, особа яких не встановлена, ті, хто загинув у результаті Операції об'єднаних сил (ООС) та інших бойових дій, пов'язаних із забезпеченням національної безпеки країни.

У перелік осіб, які не можуть бути живими донорами, належать ув'язнені, іноземці та особи без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, особи з важкими психічними розладами, пацієнти, які мають тяжкі захворювання, що можуть передатися реципієнту або зашкодити його здоров'ю), вагітні, а також ті, хто раніше вже надав орган або його частину на трансплантацію.

Вилучення у людини шляхом примушування або обману органів з метою трансплантації буде каратися позбавленням волі до 5 років. За ті ж дії, вчинені щодо особи у безпорадному стані або в матеріальній чи іншій залежності, пропонується карати позбавленням волі на термін від 5 до 7 років.

Нагадаємо, що законопроект №2386а-1 Рада прийняла за основу ще 21 квітня 2016 року. У вересні 2017 року Міністерство охорони здоров'я підтримало цей законопроект, розроблений парламентським комітетом з питань охорони здоров'я, а також заявило про плани в 2018 році розпочати пілотний проект із трансплантації нирки від нерідного трупного донора, на що в проекті державного бюджету передбачено 112 млн грн.

Докладніше про необхідність прийняття нового закону про трансплантацію читайте у матеріалі Ольги Богомолець "Трансплантологія в Україні відстала від світу на цілу епоху" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".