UA / RU
Підтримати ZN.ua

Рада не підтримала подання на притягнення до кримінальної відповідальності Олександра Вілкула

Сам Вілкул назвав справу проти нього політичною і заявив, що готовий нести відповідальність за всю фракцію.

Верховна Рада не схвалила зняття недоторканності з народного депутата від фракції "Опозиційний блок" Олександра Вілкула, якому інкримінують земельні махінації на велику суму на посаді голови Дніпропетровської облдержадміністрації в 2011-2012 роках. За прийняття рішення проголосували всього 137 депутатів. Мова йшла про часткове позбавлення недоторканності для проведення слідчих дій.

Сам Вілкул під час виступу з трибуни парламенту заявив, що його ніби співучасника у справі колишнього голову РДА Кобилянського змусили підписати документи по справі, відкривши проти нього кримінальну справу. Зокрема Вілкул продемонстрував у парламенті відео, на якому колишній голова РДА розповів, що його примушували підписати протокол у справі проти Олександра Вілкула, щоб той "правильно голосував".

Сам Вілкул заявив, що передача земель у користування підприємству само собою не є злочином, а остаточне рішення було затверджено ще у 1999 році рішенням Верховної Ради.

Також він заявив, що готовий захистити своє ім'я і невинність у суді, а також буде судитися з правоохоронцями, "які сфальсифікували справу" проти нього.

Щодо голосування по фракціях, то "Блок Петра Порошенко" дав 46 голосів за зняття недоторканності з Вілкула, "Народний фронт" - 36, "Самопоміч" - 18, Радикальна партія - 9, "Батьківщина" - 5, позафракційні парламентарії - 23. Фракція "Опозиційний блок", групи "Воля народу" і "Відродження" не дали жодного голосу "за". Більшість членів фракції "Оппоблок" - 33 парламентарія - проголосували проти такого рішення. По одному голосу "проти" дали групи "Воля народу", "Відродження" та "Народний фронт".

Згідно з матеріалами слідства, в 2011 році Олександр Вілкул, займаючи посаду голови Дніпропетровської облдержадміністрації, передав в оренду ПАТ "Орджонікідзівський гірничо-збагачувальний комбінат" земельні ділянки, право розпорядження якими не входило в компетенцію ОДА, оскільки ці землі були в колективній власності.

Одним розпорядженням Вілкул передав 15 га земель колективної власності, іншим розпорядженням - 1,8 га, ще одним – 1,15 га. Згідно з експертизою, дві третини переданих земель згодом були фактично знищені кар'єрами і не підлягають використанню за сільгосппризначенням. Зазначені дії, за словами генпрокурора, завдали збитки державі на суму 486 тис. грн.

Другий епізод розслідування незаконної діяльності Олександра Вілкула також стосується земельних ділянок в Дніпропетровській області. Зокрема, згідно з даними слідства, він ініціював зміну цільового призначення земельних ділянок, які перебували у власності ТОВ "Артленд". Мова йде про зміну цільового призначення 26 га і 14 га землі, а збитки від вирішення склали 5 млн 139 тисяч грн. Зокрема, за словами генпрокурора,голова Дніпропетровської райдержадміністрації Кобилянський визнав свою провину у злочинній недбалості при підписанні документів за вказівкою Вілкулом, проте рішенням суду в березні 2018 році справу проти нього було закрито після закінчення термінів давності.