Верховна Рада ухвалила в першому читанні законопроєкт №5542-1 «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення стабільності системи гарантування вкладів фізичних осіб». Документ підтримали 235 народних депутатів.
«Прийняття цього законопроєкту сприятиме виконанню міжнародно-правових зобов’язань України, забезпечить фінансову стабільність гарантування вкладів фізичних осіб та покриття прогнозованого обсягу її ризиків, збільшення суми граничного розміру відшкодування коштів, відновлення та підвищення довіри вкладників до банківської системи України», - йдеться у пояснювальній записці.
Документ визначає правову основу для участі АТ «Державний ощадний банк України» у системі гарантування вкладів фізичних осіб. Також законопроєкт вводить такі поняття як «цільовий показник», «відкоригований капітал», «цільовий фонд».
Також законопроєкт передбачає регулювання питань:
- забезпечення плавності процесу та мінімізації можливих ризиків для набуття «Ощадбанком» статусу банку-учасника системи гарантування вкладів фізичних осіб;
- забезпечення фінансової стійкості системи гарантування вкладів за допомогою розрахунку необхідного значення цільового показника, встановлення розміру базової річної ставки регулярного збору та запровадження механізмів їх розрахунку та порядку встановлення;
- досягнення необхідного рівня забезпеченості системи гарантування вкладів фізичних осіб;
- запровадження положень щодо порядку проведення стрес-тестування системи гарантування вкладів фізичних осіб;
- удосконалення механізмів надання Фонду кредитної підтримки з боку НБУ та держави.
- удосконалення процедури встановлення граничного розміру відшкодування коштів за вкладами (у разі отримання відповідних рекомендацій Ради з фінансової стабільності);
- поступового збільшення суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами з 400 тисяч грн до 600 тисяч грн (протягом визначеного періоду) у разі забезпечення фінансової стійкості Фонду.
Документ передбачає реалізацію спеціальних механізмів врегулювання щодо погашення зобов’язань за векселями, які були видані Фондом гарантування вкладів у 2015-2016 роках в обмін на облігації внутрішньої державної позики. Мова йде про векселі, держателем яких було Міністерство фінансів. Це пропонується зробити за допомогою перераховування відповідних коштів до загального фонду держбюджету з урахуванням необхідності забезпечення фінансової стабільності системи гарантування вкладів фізичних осіб.
Під час сьогоднішнього засідання парламент також схвалив закон, який дозволяє Фонду гарантування вкладів фізичних осіб бути цивільним позивачем. Зокрема, тепер Фонд може подавати позови в інтересах кредиторів неплатоспроможного банку.