Верховна Рада ухвалила у першому читанні низку законопроєктів, які стосуються врегулювання роботи Нацбанку України та банків. Відповідне рішення парламент ухвалив під час засідання 9 вересня.
Так, за законопроєкт №5851 «Про внесення зміни до статті 11 Закону України «Про валюту і валютні операції» щодо виконання банками функцій агентів валютного нагляду» проголосували 286 народних депутатів.
Проєкт закону пропонує зобов’язати банки обмінюватись інформацією про належність рахунків їх клієнтів до банківських рахунків, відкритих нерезидентам. Крім того, пропонується визначити, що НБУ встановлює порядок ведення та використання банками записів реєстру рахунків інформаційної системи, що забезпечує збирання, накопичення, зберігання, доступ та використання ними інформації про належність рахунків до банківських рахунків.
«Реалізація пропонованих законопроєктом змін забезпечить належні умови для виконання Національним банком України своїх повноважень щодо валютного регулювання та нагляду, сприятиме повноцінному виконанню банками функцій агентів валютного нагляду за валютними операціями, а також забезпечить отримання банками (без залучення клієнтів) достовірної інформації щодо резидентності власників рахунків, відкритих в інших банках, та виявлення валютних операцій в гривнях, які підлягають валютному нагляду», – вказано у пояснювальній записці.
Водночас за законопроєкт №5853 «Про внесення зміни до статті 33 Бюджетного кодексу України щодо уточнення інформації, яка подається Національним банком України для складання Бюджетної декларації» проголосували 298 парламентаріїв.
Документ встановлює, що НБУ щорічно (до 1 березня поточного року) надає Кабінету міністрів, президенту України та парламенту інформацію про орієнтовний прогноз частини прибутку до розподілу, яка підлягатиме перерахуванню до державного бюджету. Водночас передбачено, що така інформація подається Нацбанком виключно в порядку інформування.
«Прийняття законопроєкту забезпечить належні умови для виконання Національним банком України своєї основної функції – забезпечення стабільності національної валюти, при цьому створить умови для необхідної взаємодії між урядом та Національним банком України в частині надання інформації, необхідної для складання Бюджетної декларації», – йдеться у пояснювальній записці.
Верховна Рада ухвалила в першому читанні законопроєкт з цього ж пакету, а саме №5850 «Про внесення змін до деяких законів України щодо окремих питань діяльності Національного банку України». Законопроєкт розроблено з метою удосконалення чинних положень Закону про НБУ та приведення їх у відповідність із кращою світовою практикою. Крім цього, низка пропонованих законопроєктом змін спрямована на унормування окремих питань в діяльності Національного банку, які виникають під час здійснення ним своїх функцій та потребують врегулювання для забезпечення належного виконання Національним банком законодавчо визначених повноважень.