Верховна Рада ухвалила у першому читанні законопроєкт №3508-д “Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу”. Документ підтримали 301 народний депутат.
“Законопроєкт визначає комплекс організаційних та економічних заходів, спрямованих на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу та поширюється на відносини із врегулювання заборгованості за спожитий природний газ, послуги його розподілу та транспортування, та виключно на суб’єктів ринку природного газу, які включені до Реєстру підприємств, що беруть учать у процедурі врегулювання заборгованості згідно з цим Законом”, - йдеться у пояснювальній записці.
Документ пропонує встановити порядок участі суб’єктів ринку природного газу у процедурі врегулювання заборгованості за “блакитне паливо” та послуги його транспортування. Також пропонується на законодавчому рівні закріпити шляхи та механізми урегулювання такої заборгованості:
- шляхом проведення взаєморозрахунків із залученням коштів державного бюджету;
- шляхом реструктуризації залишку непогашеної заборгованості на визначених законом умовах;
- шляхом списання пені, штрафних та фінансових санкцій, нарахованих на заборгованість, що підлягає урегулюванню на умовах визначених законом, за умови погашення тіла боргу.
Також пропонується низка змін до Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії". Зокрема це:
- перенесення розрахункової дати з 1 липня 2016 року на 1 травня 2021 року;
- подовження граничного строку реструктуризації заборгованості та надання можливості підприємствам теплоенергетики реструктуризувати борг за розподіл та транспортування природного газу;
- встановлення однакових умов для врегулювання пені/штрафних санкцій підприємствам теплоенергетики та водопровідно-каналізаційного господарства;
- верифікації та урегулювання заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, що надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення. Це стосується заборгованості, яка утворилась як до, так і після 1 січня 2016 року до розрахункової дати;
- удосконалення механізму забезпечення виконання зобов’язань надавачів послуг усіх форм власності за договорами реструктуризації заборгованості із залученням органів місцевого самоврядування;
- уточнення процедури реструктуризації боргів суб’єктів господарювання, які розташовані на території Донецької та Луганської областей на період проведення Операції об’єднаних сил, якщо засновник та/або частина виробничих одиниць підприємства знаходиться на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.