UA / RU
Підтримати ZN.ua

Рада хоче криміналізувати контрабанду підакцизних товарів

Законопроєкт також стосується криміналізації недостовірного декларування товарів.

Верховна Рада ухвалила у першому читанні законопроєкт №5420 “Про внесення змін до Кримінального кодексу України та Кримінального процесуального кодексу України щодо криміналізації контрабанди товарів та підакцизних товарів, а також недостовірного декларування товарів”. Документ підтримали 255 народних депутатів.

“Введення кримінальної відповідальності за контрабанду товарів та підакцизних товарів, а також за недостовірне декларування товарів забезпечить зменшення кількості порушень правил переміщення товарів через митний кордон України, сприятиме припиненню схем незаконного переміщення товарів, що матиме позитивний вплив на розвиток національної економіки, зокрема, в частині збільшення податкових надходжень до Державного бюджету України”, - йдеться у пояснювальній записці.

Проєкт передбачає кримінальну відповідальність за всю товарну контрабанду. При цьому документ виділяє в окрему статтю про контрабанду підакцизних товарів і передбачає за неї вищу відповідальність.

Так, за контрабанду підакцизних товарів пропонується штрафувати на 340-680 тисяч грн. Альтернативою пропонується зробити позбавлення волі від 3 до 6 років для правопорушень, де загальна вартість предметів контрабанди становить від 56,75 тис. грн до 454 тис. Грн.

Якщо ж підакцизну контрабанду в значних обсягах здійснює раніше судима особа, група осіб за попередньою змовою або чиновник з використанням службового становища, то штраф становитиме 1,27-2,04 млн грн. Або винуватців позбавлять волі на 6-11 років і права займати певні посади або займатися певною діяльністю до 3 років і з конфіскацією майна. Таке ж покарання загрожує за контрабанду підакцизних товарів у великих розмірах, якими законопроєкт визначає товари на суму дорожче 454 тис. грн.

Крім того, законопроєкт пропонує ввести кримінальну відповідальність за недостовірне декларування товарів. Зокрема мова йде про внесення до митної декларації недостовірних даних. Також під недекларуванням мається на увазі ненадання під час митного оформлення у встановленій формі точних даних про товари або транспорт комерційного призначення, які підлягають обов'язковому декларуванню та випускаються у вільний обіг.

Якщо такі дії можуть стати або вже стали причиною незаконного зменшення сплати митних платежів у великих розмірах, за це пропонується штрафувати від 170 тисяч до 289 тис. грн. Те ж саме стосується звільнення від сплати митних платежів.

За недостовірне декларування за попередньою змовою групою осіб пропонується штрафувати на 720 -120 тис. грн або позбавляти волі від 3 до 6 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю до 3 років або без такого.

Якщо недекларування могло стати або стало причиною зменшення або звільнення від сплати митних платежів в особливо великих розмірах, то штраф становитиме 1,615-2,4 млн грн або позбавленням волі від 5 до 8 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю до 3 років і з конфіскацією майна.

За неправдиве декларування за попередньою змовою з чиновником митного органу пропонується карати позбавленням волі від 5 до 11 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю до 3 років і з конфіскацією майна. Те ж саме стосується сприяння в будь-якій формі митником вчинення таких дій з використанням влади або службового становища.

Читайте також: СБУ заблокувала активи всіх компаній, які потрапили під санкції РНБО за контрабанду

Докладний аналіз законопроєкту №5420 Андрій Саварець зробив у своїй статті для ZN.UA "Товарна контрабанда: санкції чи в’язниця?"