UA / RU
Підтримати ZN.ua

Путін відмовився обговорювати з Порошенком звільнення українських моряків і інших в'язнів Кремля

Українські військовослужбовці перебувають під захистом Женевської конвенції, так як є військовополоненими.

Президент Росії Володимир Путін уникає переговорів із президентом України Петром Порошенком про звільнення полонених українських моряків, українських політв'язнів і заручників, яких тримають на окупованій території. Про це Порошенко повідомив у ході прес-конференції в Києві у неділю, 16 грудня, висловивши впевненість, що Кремль нічим не може пояснити і виправдати свої протиправні дії, повідомляє прес-служби глави держави.

"Коли під час акту агресії в Керченській протоці я набрав його (Путіна, - Ред.), щоб поспілкуватися, він відмовився від спілкування. Не тому, як він пояснює це, виборчим процесом в Україні. Він відмовився, тому що йому нема чого сказати. Вся правда повністю на боці України. І щодо доказів агресії", - розповів президент.

Порошенко висловив впевненість, що в Кремлі не очікували, що Україні вдасться оперативно зібрати докази агресії РФ в акваторіях Чорного й Азовського морів.

"Починаючи від супутників знімків, і закінчуючи перехопленням, починаючи від даних наших партнерів і закінчуючи відео, яке було продемонстровано всьому світові. Путін до цього виявився не готовий, і йому нічого було відповідати. У зв'язку з цим він відмовився від розмови", - пояснив український президент.

На його думку, Путін також виявився не готовий до консолідованої позиції України та світового співтовариства, включаючи ЄС, НАТО, "Великої сімки" щодо необхідності звільнення моряків.

"Йому знову було нічого відповідати", - зазначив Порошенко.

Президент у черговий раз звернув увагу, що українські моряки є військовополоненими, перебувають під захистом Женевської конвенції, і російське кримінальне право на них не поширюється.

"Вони в суді чітко про це заявили, та вони не підсудні російської юрисдикції", - підкреслив глава держави.

При цьому він констатував, що процес звільнення українських полонених та інших в'язнів Кремля залежить виключно від президента РФ.

"Він неодноразово демонстрував, що це залежить виключно від його, навіть не політичної волі, а бажання. Захотів - звільнив, захотів – ні... Коли ми спілкувалися, коли ми не спілкуємося, коли у нього була одна аргументація або інша - він не звільняв наших заручників", - розповів Порошенко.

"То, що вже рік ми не можемо звільнити жодного українського заручника з окупованих територій, ми не можемо звільнити ні політв'язня з в'язниць Росії, ні з території незаконно анексованого Криму, залежить не від того, що президент РФ спілкується або не спілкується з Порошенком... І це вже точно ніяк не залежить від тих, хто сидить у рамках Тристоронньої контактної групи, точно не залежить від церкви", - додав глава держави.

Нагадаємо, 25 листопада російські прикордонники атакували і захопили два катери та рейдовий буксир Військово-морських сил Збройних сил України, що прямували з Одеси до Маріуполя. Поранення отримали кілька моряків, в полон потрапили 24 українських військовослужбовці.

Росія в порушення норм міжнародного права не визнає захоплених українців військовополоненими, підконтрольні окупантові "суди" Сімферополя та Керчі на два місяці заарештували їх за звинуваченням у нібито "незаконному перетині кордону групою осіб".

Пізніше українських моряків вивезли до Москву зараз більшість з них тримають у СІЗО "Лефортово". Поранених українських полонених перевезли до лікарні "Матроської тиші".

Україна вказала на незаконність захоплення кораблів і "судів" над моряками, підкресливши, що перехід у Маріуполь здійснювався згідно з нормами міжнародного права. Позицію країни поділяють західні партнери, включаючи держави "Великої сімки".

У зв'язку з ескалацією на Азові, увечері 26 листопада Верховна Рада проголосувала за введення воєнного стану терміном на 30 днів у 10 областях, а також у внутрішніх водах України в акваторії Азовського моря. Закон про введення воєнного стану набув чинності, 28 листопада. На посилений режим несення служби перейшли представники силового блоку: прикордонники, армія, поліція та СБУ.

Докладніше читайте в матеріалі Олександра Чалого й Олександра Малиновського "Визволення українських військових моряків: окремі міжнародно-правові аспекти" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".