Президент України Петро Порошенко замовив розмову з президентом Росії Володимиром Путіним, щоб обговорити з ним звільнення українських моряків, взятих у полон росіянами після нападу на корабельну групу ВМС ЗСУ в Керченській протоці. Не отримавши відповіді, Порошенко звернувся до федерального канцлера Німеччини Ангели Меркель із проханням обговорити з Путіним звільнення українських моряків і повернення захоплених кораблів.
В інтерв'ю українським телеканалам, що транслювалося у вівторок, 28 листопада, глава держави пообіцяв докласти максимум зусиль для звільнення українських військовослужбовців з російського полону.
Зокрема, президент дав доручення українським спецслужбам, уповноваженій Верховної Ради з прав людини Людмилі Денісовій і посольствам вжити всіх заходів для повернення українців.
"Ми продовжуватимемо нашу боротьбу для того, щоб витягнути українських моряків і офіцерів з російських в'язниць... Ми повинні бути єдині і за своїх стояти до кінця", - підкреслив Порошенко.
Український президент вказав на неправомірність висунутих росіянами проти українських моряків звинувачень у "порушенні кордону" і "вторгненні в територіальні води РФ".
"Зараз розігруватиметься спектакль нібито кримінальної відповідальності за порушення кордону. Тому що весь світ визнає: Крим - це Україна, і територіальні води українські. І взагалі - це нищівний фарс", - підсумував глава держави.
Як повідомлялося, 27 листопада в окупованому Криму були незаконно заарештовано 15 з 24 взятих у полон українських військовослужбовців. Імена 12 з них відомі: Андрій Оприско, Сергій Цибізов, Юрій Будзило, Володимир Терещенко, Віктор Беспальченко, Володимир Варимез, Михайло Власюк, Богдан Головаш, Сергій Чулиба, Владислав Костишин, Сергій Попов і Роман Мокряк.
Україна вже вказала неправомірність суду над українськими військовими, оскільки вони є військовополоненими.
25 листопада російські прикордонники атакували і захопили два катери та рейдовий буксир Військово-морських Збройних сил України, які прямували з Одеси до Маріуполя. Поранення отримали шестеро українських моряків.
Командування ВМС ЗСУ підкреслює, що про перехід повідомлялося заздалегідь, відповідно до норм міжнародного права щодо забезпечення безпеки судноплавства. У ФСБ Росії стверджують, що ніяких повідомлень не отримували, і пояснюють агресію нібито "захистом держкордону".
Увечері 26 листопада Рада проголосувала за введення воєнного стану терміном на 30 днів у 10 областях, а також у внутрішніх водах України в акваторії Азовського моря. Петро Порошенко запевнив, що права громадян будуть обмежені лише у разі російського вторгнення.