UA / RU
Підтримати ZN.ua

Путін не може налагодити зв'язки з Європою або ізолювати Україну – The Economist

Для російського автократа видався невдалий тиждень, вважають автори журналу.

Церемонія відкриття зимової Олімпіади в Сочі в 2014 році повинна була стати визначальним моментом президентства Володимира Путіна, демонструючи відродження Росії і зростання популярності у себе вдома. З ціною в 50 мільярдів доларів він нічого не залишив на волю випадку. Росія пічкала допінгом своїх спортсменів і кричала про їх золоті медалі, як ніби вони були трофеями війни. Підняте державної пропагандистською машиною, святкування переросло в антизахідну істерію. Через кілька днів після Олімпіади в Сочі Росія анексувала Криму і вторглася в Донбас, пише журнал The Economist.

Шість років потому наслідки наздоганяють Кремль. 9 грудня Всесвітнє антидопінгове агентство (ВАДА) заборонило Росії брати участь у великих міжнародних спортивних заходах на чотири роки. В країні, де символи означають більше, ніж сутність, ця заборона, попри свої лазівки, є величезним приниженням. Це сталося в той день, коли Путін сів за стіл переговорів з президентом України Володимиром Зеленським і лідерами Франції та Німеччини, щоб домовитися щодо врегулювання війни в Донбасі, яка забрала 13 тисяч життів, і яка спонсорується Росією.

Перша за три роки зустріч у "нормандському форматі" була покрита побоюваннями, почасти викликаними новим прагненням Еммануеля Макрона навести мости з Росією. Чи зможе Путін досягнути своєї мети - повернути Донбас назад в Україну, не надавши урядові повний суверенітет над ним, розглянутий як виверт для дестабілізації всієї країни? Чи буде президент Франції чинити тиск на Україну задля власного великого бачення нової архітектури європейської безпеки? І чи зможе український президент здатися? Ці страхи змусили тисячі людей вийти на вулиці української столиці, закликаючи Зеленського не здаватися.

Зустріч на вищому рівні не принесла багато чого, що було свого роду полегшенням: угода про обмін усіма в'язнями, про роз'єднання в трьох додаткових районах уздовж лінії зіткнення і повторної зустрічі через чотири місяці. Але Зеленський також публічно накреслив кілька червоних ліній. Не повинно бути ніяких жертв територіальної цілісності України, включаючи Крим, і, що особливо важливо, не повинно бути місцевих виборів у Донбасі до тих пір, поки Україна не отримає повний доступ до окупованої території та не відновить контроль над кордоном з Росією. Таким чином, вибори можуть бути чесними, чого, звичайно, не було б, якби вони проводилися зараз.

Контраст між президентами був разючим. Путін прибув у своєму броньованому лімузині у супроводі кількох охоронців, деякі з яких були у балаклавах. Зеленський приїхав на мінівен Renault. На пресконференції Зеленський здавався молодим, нервовим і щирим. Путін виглядав як старіючий автократ, мстивий, зарозумілий і такий, якому нудно. Маючи намір нормалізувати свої відносини з Європою і ізолювати Україну, він не досяг ні того, ні іншого. Того ж дня міністри закордонних справ країн ЄС домовилися почати роботу над європейською версією американського Акту Магнітського - законодавства, яке спочатку тягло за собою санкції проти російських порушників прав людини.

Під час невдалого для себе тижня Путін також зіткнувся з опором з боку Білорусі, яка вже є частиною економічного союзу з Росією. Зміцнення цього союзу (і, отже, фактично захоплення Білорусі) може дозволити Путіну оголосити про створення нової країни, в якій він зможе головувати після того, як його президентський термін - останній термін, дозволений російської конституції, - закінчується у 2024 році.

Але на переговорах в резиденції Путіна в Сочі 7 грудня він нічого не отримав від білоруського лідера Олександра Лукашенка. "Ми ніколи не збиралися і ніколи не станемо частиною якоїсь іншої держави - навіть братньої Росії", - сказав він, перш ніж вони почали. П'ятигодинна розмова закінчилася нічим, крім угоди зустрітися через два тижні. І як тільки Лукашенко повернувся додому, вище керівництво його армії заявило, що Білорусь готова взяти участь у військових іграх НАТО під назвою "Захисник Європи" в наступному році. Це не додало Путіну різдвяного настрою.

Раніше Зеленський назвав три етапи проведення обміну утримуваними особами.

Нагадаємо, в ході нормандського саміту в Парижі 9 грудня глави чотирьох держав підписали комюніке, серед пунктів якого відзначається припинення вогню в Донбасі, "новорічний" обмін утримуваними особами, розширення мандату ОБСЄ та проведення розведення сил ще в трьох ділянках на лінії розмежування.

Наступна зустріч лідерів України, Франції, Німеччини і Росії запланована на березень 2020 року. За цей час політичні радники лідерів нормандської четвірки повинні узгодити кроки з імплементації політичних заходів: прийняття закону про особливий порядок самоврядування ОРДЛО на постійній основі, інкорпорації "формули Штайнмаєра" в українське законодавство та підготовки місцевих виборів.

Більше про саміт – у спецтемі DT.UA "Саміт Нормандської четвірки".