UA / RU
Підтримати ZN.ua

Путін як ніколи потребує допомоги Сі Цзіньпіна після невдач в Україні – експерти

Однак малоймовірно, що надання військової допомоги, якої потребує Росія в умовах війни, що триває, в інтересах Китаю.

Відвоювання Україною останніми днями понад 6000 квадратних кілометрів території — більше, ніж Росія захопила за весь час своїх операцій із квітня — це ще один принизливий програш для Путіна, який спостерігає, як його вторгнення буксує, а список його друзів на світовій арені зменшується . оглядач CNN Люк МакГі.


Критика Путіна зростає навіть серед його прихильників у Росії, і йому, щиро скажемо, не завадила б перемога. На щастя для Путіна, така можливість буде у четвер, коли він проведе свою першу особисту зустріч із Сі з моменту початку вторгнення на полях саміту Шанхайської організації співробітництва (ШОС) в Узбекистані.

Відносинам між Росією та Китаєм, які тільки зміцнилися з початку війни, приділяється велика увага. Експерти кажуть, що після невдач на полі бою Путін, ймовірно, розраховуватиме на Пекін більше, ніж будь-коли.

"Росія розраховує на Китай, щоб продемонструвати всьому світу, що їхній міцний зв'язок є символом безуспішної міжнародної ізоляції, незважаючи на жорсткі західні санкції", - каже Велина Чакарова, директор Австрійського інституту європейської політики та політики безпеки у Відні.

У той час, коли рішучість Заходу щодо Росії, схоже, посилюється, і чим більше країн вступають до НАТО і надають допомогу Україні, тим довше триває війна, підтримка найпотужнішої у світі країни, яка виступає проти Заходу, природно, матиме величезне значення для Путіна.

"Підтримка Китаю допомагає Москві розповсюджувати наративи, наприклад, звинувачувати санкції ЄС у продовольчій кризі, звинувачувати НАТО на початку війни. Це створює спільний знаменник: невдоволення Заходом на чолі зі США та позитивний аргумент на користь тісніших зв'язків із Китаєм", — каже Чакарова.

Останніми днями Росія заговорила про підтримку Китаю. Минулого тижня вищий законодавчий орган Китаю Лі Чжаньшу зустрівся у Москві з головою Державної Думи Росії та іншими російськими законодавцями.

За даними Держдуми, Лі заявив, що "Китай розуміє і підтримує Росію з питань, що представляють її життєво важливі інтереси, зокрема щодо ситуації в Україні... Ми бачимо, що США та їхні союзники по НАТО розширюють свою присутність біля російських кордонів, серйозно загрожуючи національній безпеці та життю російських громадян".

Однак цих цитат не було у китайському звіті про зустріч, що ставить питання про те, наскільки офіційно Китай готовий підтримати Росію, оскільки її вторгнення в Україну не подає ознак закінчення.

"Очевидно, що Китай не хоче розвалу Росії і в ідеальному світі віддав би перевагу стабільному керівництву Путіна всьому іншому", - сказав Керрі Браун, професор китайських досліджень у Королівському коледжі Лондона.

Однак він додав, що "Україна буде небажаною проблемою, яку Пекін хотів би залишити в минулому". Звичайно, Китай не довіряє НАТО та Заходу, але це не означає, що він найкращий приятель Росії. Китай, зрештою, переслідує власні інтереси, і ця нестабільність не допомагає Китаю жодним очевидним чином».

Читайте також: Сі Цзіньпін пообіцяв Казахстану захист суверенітету

Харківська катастрофа Путіна – це його найбільша проблема. Вона залишила йому небагато варіантів.

Якщо розглядати підтримку, що надається Китаєм Росії досі через призму власних інтересів, то це може дати деяке уявлення про те, що думає Пекін — особливо напередодні головної політичної зустрічі в Пекіні наступного місяця, на якій, як очікується, Сі вступить у третій термін при владі, закріпивши свою роль найвпливовішого лідера Китаю за останні десятиліття.

Торгівля між двома країнами у перші шість місяців 2022 року зростала, незважаючи на війну. Минулого тижня Китай погодився почати платити за російський газ у юанях і рублі замість доларів, обійшовши багато санкцій, що діють щодо експорту російських енергоносіїв.

Така економічна підтримка у поєднанні з покладанням провини за війну на НАТО та Захід відповідає інтересам Китаю. Однак те, що, на думку експертів, менш імовірно, що надання військової допомоги, якої, зважаючи на все, потребує Росія в умовах війни, що триває, на користь Китаю.

Якими б не були бажані для Москви китайські гроші, чим довше затягується війна, тим гостріше може відчуватися дефіцит у Росії. Експортний контроль ускладнює імпорт зброї, а також інструментів для її виробництва. А для того типу обладнання, яке потрібне Росії, існує обмежена кількість джерел. Якщо Китай не збирається допомагати, можливості Росії стають ще меншими.

То що ж Путін сподівається оголосити після зустрічі із Сі? Безперечно, будуть прийняті подальші зобов'язання щодо економічних відносин, і Китай навряд чи раптово пом'якшить свою риторику щодо Заходу.

Але реальність для Путіна така, що Сі може зробити лише дуже небагато, щоб протистояти діям, які Захід зробив проти Росії.

На початку лютого президент Росії Володимир Путін зустрів у Пекіні теплий прийом китайського лідера Сі Цзіньпіна, коли два сильні світу цього демонстрували світові єдність на зимових Олімпійських іграх.

Читайте також: Китай буде з Росією до кіцня, але світ вже повинен подякувати Україні - експерт

Саміт, під час якого пара відзначила свої постійно зростаючі зв'язки та виступила проти розширення НАТО, відбувся за три тижні до того, як Путін запровадив свої танки до України. Хоча невідомо, чи порушувалася тема війни під час їхньої розмови, зараз ясно одне: за сім місяців вторгнення пройшло не за планом.