Прискорена, бустерна інтеграція України в ЄС – єврофасттрек – може здатися утопічною, однак насправді простір для маневру існує. Який саме, розповів економіст та дипломат, голова комітету з питань євроінтеграції Федерації роботодавців України Михайло Бно-Айріян у статті «Єврофасттрек. Чому ЄС повинен швидко затягнути Україну до себе».
«Процес інтеграції України може бути реалізований із певними умовами: виконання окремих зобов’язань у різних напрямах і галузях може бути відтерміновано, але країна водночас стане повноправним членом ЄС. Подібне рішення, хоча й у значно менших масштабах і, звичайно, за інших геополітичних умов, свого часу було ухвалено в Брюсселі», – пише автор.
Він нагадав, що Болгарія та Румунія приєдналися до Євросоюзу ще 2007 року. Переговори з цими країнами тривали понад шість років, а їх вступ відбувся на умовах так званого conditionality membership. При цьому шлях обох країн до Євросоюзу супроводжувався низкою обмежень. Зокрема, ні Румунія, ні Болгарія не приєдналися до Шенгенської зони. Адже ці країни тоді не відповідали всім критеріям щодо забезпечення безпеки кордонів і боротьби з корупцією. Повноправними учасниками Шенгенської зони вони стануть лише з 1 січні 2025 року.
«Попри ці обмеження, Болгарія та Румунія стали повноцінними членами ЄС, зберігаючи свою належність до європейської орбіти. Це дало їм можливість отримати значну фінансову підтримку, доступ до єдиного європейського ринку та інтеграцію в політичні процеси Союзу. Аналіз політичного розвитку цих країн після вступу до ЄС свідчить про те, що переважно владу утримували проєвропейські партії», – пише Бно-Айріян.
Він зазначив, що у Болгарії основними політичними гравцями залишалися сили, які підтримували інтеграцію до Євросоюзу, хоча проросійські партії періодично здобували помітну підтримку виборців. У Румунії більшість парламентських виборів також вигравали проєвропейські сили, які просували реформаторський курс і зміцнювали зв’язки з ЄС.
«Таким чином, членство в ЄС стало для обох країн стабілізуючим фактором навіть за наявності внутрішніх політичних викликів і допомогло їм залишатися частиною великої Європи», – додав автор.
Михайло Бно-Айріян вважає, що встановлення миру в Україні має супроводжуватись трансформаційним кроком уперед, яким може стати лише одне – прискорений і успішний шлях до членства в ЄС. І ключове слово в цьому випадку «прискорений».
За словами експерта, членство в ЄС стане для України справжнім цивілізаційним проривом, що передбачатиме не лише економічні вигоди, але й повну інтеграцію в цінності та інституції європейського цивілізаційного простору. Воно стане запобіжником від політичного регресу та сприятиме гармонізації України з країнами, які успішно подолали тінь авторитаризму. Процес інтеграції зміцнить відданість України демократичним принципам, верховенству права та ринковим реформам.