Проєвропейські партії Румунії ввечері у вівторок, 10 грудня, домовилися про зобов'язання сформувати керівну більшість, яка відгородиться від ультраправих, а також про потенційну підтримку єдиного кандидата на повторних президентських виборах у країні, повідомляє Reuters.
Керівні ліві соціал-демократи отримали більшість місць на парламентських виборах 1 грудня. Водночас, ультранаціоналістичні та ультраправі групи, деякі з відвертими проросійськими настроями, також здобули понад третину місць.
Парламентські вибори відбувалися між двома турами президентських виборів, на яких ультраправий критик НАТО Келін Джорджеску несподівано здобув успіх. Це викликало підозри у російському втручанні і згодом Конституційний суд країни анулював результати, заявивши, що голосування потрібно провести заново.
Уряд Румунії, яка є членом Європейського Союзу і НАТО, повинен буде розробити новий "календар" президентських виборів. Голосування, ймовірно, відбудеться в першій половині 2025 року.
Президент країни Клаус Йоганніс, який залишить посаду після приведення до присяги нового лідера, запропонує кандидатуру прем'єр-міністра. Термін повноважень нинішнього парламенту закінчується 21 грудня.
Соціал-демократи, їхні нинішні партнери по коаліції правоцентристські ліберали, "Союз порятунку Румунії" (USR) та Демократичний союз угорців Румунії (UDMR) домовилися швидко сформувати проєвропейський уряд.
“Найближчими днями чотири партії та представники національних меншин працюватимуть над спільною програмою керівництва, базованою на розвитку та реформах, яка враховуватиме пріоритети румунських громадян”, - йдеться у спільній заяві.
Партії також заявили, що розглядають можливість підтримки єдиного проєвропейського кандидата на президентських виборах, щоб посилити його позиції на тлі зростання підтримки ультранаціоналістів.
Поки неясно, чи буде дозволено Джорджеску знову балотуватися, оскільки прокуратура веде розслідування щодо його передвиборчої кампанії.
Про сенсаційний поворот на виборах у Румунії: скасування результатів, іноземне втручання та проросійську загрозу, розповідав Петро Герасименко в статті “Румунія здивувала. Чи є загроза для України?”.