UA / RU
Підтримати ZN.ua

Призначення радника Порошенко може "посварити" МЗС і АП

Безконфліктні відносини між МЗС і АП сьогодні можуть кардинально змінитися після призначення радником президента Руслана Демченка, відомого в дипломатичному середовищі "талантами" в підкилимному протистоянні.

Появі міжвідомчих конфліктів і протистоянню між Міністерством закордонних справ України і Адміністрацією президента може "посприяти" призначення президентом Петром Порошенком своїм радником Руслана Демченка.

Про це в статті ZN.UA пише оглядач з зовнішньополітичних питань Володимир Кравченко.

"Те, що в нинішній ситуації немає особистого протистояння між главою МЗС Павлом Клімкіним і заступником глави АП Валерієм Чалим, допомагає не розвалитися складній системі [української дипломатії], яка переживає непрості часи", - пише він.

Розподіл функцій між відомствами традиційний: адміністрація - центр прийняття рішень, зовнішньополітичне відомство - інструмент їх реалізації. Як і раніше, поза сферою компетенції МЗС - Росія і газ.

Звичайно, певні міжвідомчі конфлікти все ж виникають. Нинішня АП, наприклад, продовжує деякі традиції АП періоду Анатолія Орла, вимагаючи і далі погоджувати призначення не тільки послів, а й радників. "Подібне положення - атавізм часів Кучми, не відповідає нормам європейської дипломатичної служби. І зовнішньополітичне відомство намагається його виправити, чого не хоче допустити адміністрація" - зазначає Кравченко.

Але в цілому безконфліктні відносини між МЗС і АП можуть кардинально змінитися після призначення радником президента Руслана Демченка, попереджає журналіст.

Читайте також: Україна відправить до Європи молодих послів

Демченко - екс-глава офісу Віктора Ющенка, колишній перший заступник міністра закордонних справ часів Януковича - взимку 2014-го давав вказівки дипломатам, що говорити про Евромайдане. Виходить, що в той час як МЗС звільняє ревного виконавця циркулярів Центру генконсула в Барселоні Олександра Хрипунова, президент призначає їх автора своїм радником, дивується журналіст кадровій політиці глави держави.

За словами оглядача, Демченко, "відомий хамським ставленням до підлеглих і підлесливим - до начальства", повернувся в зовнішню політику завдяки зв'язкам з російськими чиновниками і участі в переговорах у Мінську, де був одним із творців "мінських домовленостей".

Люди, що близько знають Демченко, пише журналіст, відзначають, що той "розглядає офіційний статус радника як трамплін для повернення на Михайлівську".

"Враховуючи його безсумнівні таланти в підкилимному протистоянні, знання нюансів бюрократичного апарату, і Валерія Чалого, і Павла Клімкіна чекають нелегкі дні кулуарної боротьби" - резюмує оглядач.

читайте в статті Володимира Кравченка "А що з ротацією бійців дипфронта?" у свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна".