16 квітня на черговому засіданні Верховної Ради Придністров'я депутатським корпусом одноголосно прийнято звернення до Державної Думи, Ради Федерації і президента Росії, а також до глави ПМР Євгена Шевчука з проханням ініціювати процедуру визнання ПМР як суверенної незалежної держави.
Зокрема, у тексті звернення йдеться: "Висловивши свою волю за допомогою одного з базових інститутів прямої демократії - плебісциту, проголосувавши за незалежність ПМР і подальше вільне приєднання Придністров'я до Російської Федерації, придністровський народ реалізував невід'ємне право вільно і без втручання ззовні визначати свій політичний статус, здійснювати економічний, соціальний і культурний розвиток. Згідно з загальновизнаними нормами міжнародного права, право народу на самовизначення має бути основою політичних рішень, кожна держава зобов'язана це право поважати".
Нагадаємо, у березні звернення з проханням передбачити у російському законодавстві можливість входження невизнаної республіки до складу РФ, адресоване голові Держдуми Сергію Наришкіну, від імені Верховної ради Придністров'я направив його голова Михайло Бурла.
Звернення надійшло як відгук на законопроект фракції "Справедливая Россия" про спрощення порядку приєднання до РФ нових територій, який дозволяє приймати до складу Російської Федерації частини іноземних держав без згоди цих країн за відсутності в них "ефективної легітимної влади", на підставі результату референдуму або звернення їхньої влади.
Законопроект есерів робить можливим лише приєднання Криму, але не Придністров'я, зазначає Бурла. За його словами, владу Молдови не можна однозначно назвати неефективною. Окрім того, Придністров'ю довелося б проводити референдум за молдавськими законами, але в невизнаній республіці своє законодавство. Нарешті, у Придністров'ї не діють органи влади Молдови, які могли б звернутися до Росії з проханням про приєднання.
Він нагадав, що у вересні 2006 року під час референдуму у Придністров'ї за незалежність Придністровської Молдавської Республіки і її подальше вільне приєднання до Російської Федерації висловилися 97,2% виборців (у Криму - 96,7%. - Ред.), нагадав він. Вже прийнято у першому читанні конституційний закон про визнання російського законодавства частиною придністровського. Державною мовою визнано українську, у Придністров'ї живуть 200 тисяч громадян Росії. !zn