25 вересня президент України Петро Порошенко підписав закон "Про внесення змін до деяких законів України у сфері державних закупівель щодо приведення їх у відповідність з міжнародними стандартами та вжиття заходів з подолання корупції".
Про це повідомляє прес-служба глави держави.
Президент зазначив, що через механізм нового Закону в Україні буде подолано корупцію у найбільш корумпованій сфері – державних закупівель. Завдяки електронним торгам держава зможе економити до 50 млрд бюджетних коштів на рік.
"Протягом дуже короткого терміну часу ми можемо забезпечити економію, за попередніми розрахунками, до 50 мільярдів потрібних державі коштів. І ці зекономлені кошти не підуть на фінансування злочинців, а залишаться в розпорядженні держави, державних підприємств і потраплять до держбюджету у вигляді податків", – сказав Петро Порошенко.
Глава держави також закликав використовувати систему електронних закупівель в роботі міністерств та обласних державних адміністрацій.
"Хотів би наголосити і звернутися до кожного керівника – є у вас система електронних закупівель, використовуєте ви її – це дуже добрий знак. Не використовуєте – це "жовта картка", що у вас є певна мотивація до того, щоб уникати прозорості дій при тендерних закупівлях. Для мене це буде дуже важливою характеристикою", - додав він.
Законом України "Про внесення змін до деяких законів України у сфері державних закупівель щодо приведення їх у відповідність з міжнародними стандартами та вжиття заходів з подолання корупції", зокрема, збільшується рівень конкуренції шляхом спрощення участі в процедурах закупівлі для бізнесу.
Посилюється прозорість тендерів шляхом зняття заборони розкриття змісту поданих пропозицій; ознайомлення зі змістом документа, що містить інформацію про ціну; оприлюднення протоколу оцінки пропозицій конкурсних торгів, а також унеможливлюється умисне блокування торгів.
Участь у процедурах закупівлі спрощено шляхом відміни необхідності всім учасникам надавати документи, що підтверджують відповідність вимогам, визначеним у статті 17 Закону. Підвищено вартісну межу щодо застосування норм Закону для закупівлі товарів та послуг до 200 тис. гривень, а робіт – 1200 тисяч гривень; а також – вартісну межу для застосування процедури запиту цінових пропозицій до 500 тисяч гривень.
Раніше в Міністерстві економічного розвитку і торгівлі України підрахували, що близько 40% держзакупівель здійснюються за неконкурентною процедурою. А Міністерство юстиції оцінило в 150 млрд грн щорічні втрати від держзакупівель для державного бюджету.