Представництво Європейського союзу вважає, що Україна робить кроки до впровадження "жорсткого законодавства... без захисту права на чесний суд і право власності", йдеться в коментарі представництва Європейської правді" щодо законопроекту 4057, який прийнятий в першому читанні і може бути розглянутий у другому на поточному пленарному тижні.
Мова йде про проект авторства народних депутатів Юрія Берези, Сергія Пашинського, Андрія Тетерука і Тетяни Чорновол (всі – "Народний фронт"), а також Івана Винника та Артура Герасимова (БПП). Законопроект пропонує зміни в кримінальне законодавство для конфіскації цінностей і доходів від них до винесення вироку суду".
"Проект 4057 про конфіскацію не містить достатніх гарантій захисту права власності, яке відповідало б стандартам ЄС. Він, скоріше, може сприйматися як поспішний крок до впровадження більш жорстких і інтрузивних інструментів, які не передбачають... необхідної захисту права на чесний суд, захисту прав власності та необхідної підвищеної стабільності відносин власності", - йдеться в поясненні дипмісії ЄС.
У представництві підкреслюють, що ініціативи щодо досудової конфіскації в обов'язковому порядку повинні "йти пліч-о-пліч" з посиленням гарантій добропорядних власників (які дозволили б уникнути зловживань механізмами спецконфискации); в даному проекті такі гарантії відсутні.
Також представництво ЄС нагадало, що в останні місяці Рада затвердила законодавство про спецконфискации (проекти 2540a, 2541a, 3040), "які були розцінені експертами ЄС як просування до правильного балансу" і "були в числі зобов'язань української влади в контексті Плану дій щодо візової лібералізації". З коментаря випливає, що прийняття цього законопроекту порушує зобов'язання в рамках ПДВЛ; в той же час представництво утримався від прогнозів щодо дій ЄС у разі прийняття законопроекту Берези-Пашинського.
Як відомо, двоє з авторів проекту 4057, а саме Тетяна Чорновол і Андрій Тетерук, в минулому році наполягали на прийнятті схожого проекту про позасудової компенсації - №3025. Тоді, після жорсткої критики з боку США і Євросоюзу, ВР відмовилася від прийняття цього закону.
Нагадаємо, 17 березня Верховна Рада прийняла в першому читанні зміни до Кримінально - процесуального кодексу. Законопроект № 4057 про націоналізацію коштів корупціонерів до рішення суду (також відомий як закон про спецконфіскацію) підтримали 228 народних депутатів.
Як писало DT.UA, чщоб розібратися, як буде виглядати в дії конфіскація без вироку суду. Редакція DT.UA звернулася до досвіду Італії, де так звану превентивну конфіскацію вже більше 30 років застосовують у боротьбі з мафією. І схоже, вітчизняні законописцы намагаються підмінити брендовий іноземну річ, "конфіскацію без вироку суду" - дешевої української підробкою, банальної націоналізацією стану окремих осіб. Як пояснює у своїй статті для DT.UA заступник головного прокурора Турина Альберто Пердука, італійська система має специфічну конфіскацію - без вироку суду.
Детальніше про спецконфіскацію по-італійськи читайте у статті "Конфіскація без вироку суду: італійська брендова річ або українська підробка?" у свіжому випуску тижневика "Дзеркало тижня. Україна".