UA / RU
Підтримати ZN.ua

Пані-посол Маркарова розкритикувала ініціативу депутатів просити США про статус головного союзника поза НАТО

Україна має намір стати повноправним членом НАТО.

Статус основного союзника США поза НАТО (MNNA), як уже повідомляло ZN.UA, можуть отримати країни, які з різних політичних або географічних причин не можуть стати повноправними членами Альянсу. Пані-посол України в США Оксана Маркарова розкритикувала депутатів Верховної Ради, які ініціювали звернення до Вашингтону з проханням про надання такого статусу Києву.

Вона підкреслила, що Україна має на меті стати повноправним членом НАТО.

Зазначимо, що на завтра призначена позачергова сесія парламенту, де можуть розглянути це звернення.

"Це точно не про нас", - попередила Маркарова в Facebook, нагадавши, що мета України - членство в НАТО. "Це єдине системне і інституційне вирішення для безпеки нашої країни і це записано в нашій Конституції".

Україна вже має статус партнера НАТО з розширеними можливостями. Також США стратегічний партнер України, який надає військову допомогу у вигляді грошей, зброї та персоналу для навчання українських військових. Під час зустрічі Володимира Зеленського та Джо Байдена президенти України і США підписали рамкову угоду про основи оборонного партнерства.

ZN.UA вже наголошувало, що очевидна перевага MNNA в тому, що рішення про його надання приймає президент Сполучених Штатів і для цього не потрібно схвалення Конгресу. Однак є і серйозні недоліки.

По перше, хоча статус MNNA і демонструє значущість цієї країни для США, проте має, радше, символічне значення, оскільки (на відміну від Вашингтонського договору Альянсу з його п'ятою статтею) не передбачає гарантій безпеки з боку Вашингтона перед своїм союзником.

По-друге, статус основного союзника США поза НАТО отримали держави, які не претендують на членство в Альянсі. На сьогодні його мають 17 країн, у тому числі Австралія, Аргентина, Єгипет, Ізраїль, Кувейт, Нова Зеландія, Пакистан, Філіппіни, Південна Корея та Японія.

Хай ніде й не зафіксовано, що статус MNNA зачиняє двері до НАТО, співрозмовники ZN.UA (зокрема й західні дипломати) стверджують: саме так і буде. 

По-третє, отримання Україною статусу MNNA поставить під сумнів готовність адміністрації Зеленського реалізувати положення Конституції про курс на повноправне членство в ЄС і НАТО. Адже і політичні коментатори, і прості громадяни звертатимуть увагу на те, що цей статус союзника США — поза НАТО

По-четверте, є побоювання, що надання Україні статусу MNNA негативно позначиться на готовності українського керівництва проводити реформи в нашій країні. Адже якщо ПДЧ передбачає проведення економічних і політичних перетворень, судової та антикорупційної реформ, адаптацію сектора безпеки та оборони до стандартів Альянсу, то статус основного союзника поза НАТО надає президент США лише на підставі того, наскільки країна важлива для Вашингтона.

Читайте також: Росія є перепоною вступу України в НАТО — пані посол Німеччини

Детальніше про те, чому Києву потрібна угода з Вашингтоном про співробітництво в оборонній сфері, а не статус основного союзника США поза НАТО, читайте в статті Володимира Кравченка "Не все йде за Планом".