Сьогодні президент України Володимир Зеленський підтвердив те, що перший прем'єр-міністр Незалежної України Вітольд Фокін стане ще одним членом української делегації на переговорах Тристоронньої контактної групи в Мінську. Декілька років тому Фокін дав інтерв’ю Дмитрові Гордону, в якому багато говорив і про Донбас зокрема. На фоні нового призначення ми вирішили пригадати головні тези тієї розмови.
Про Донбас та людей, які там живуть
«Люди Донбасу – це нащадки тих любителів свободи, нащадки відважних, мужніх, повсталих проти свавілля людей, які покидали... Це кріпаки, які покидали поміщиків, це робочий люд, який десь проштрафився і зазнав утисків... Це волелюбний народ. Вони йшли в шахту, вони ризикували щодня своїм життям, своїм здоров'ям, але...
Переходячи до основної теми... Я розумію, що тебе цікавить те, що відбувається зараз на Донбасі... Я переконаний – 90% гірників, шахтарів, принаймні на початку цієї війни, якщо можна так назвати цю анти... тільки не АТО, так. Так от, пропустили момент, коли спалахнула ця хвороба, яка потім законно була названа проявом сепаратизму. Потрібно було всім їхати на Донбас... Треба було зустрічатися з людьми. Треба було переконувати. Треба було доводити, тому що шахтарі переважно є українцями і в жодному разі не людьми другого сорту, якими їх назвав один відомий тобі міністр. Це було настільки прикро, і це завдало такої шкоди нашим стосункам…
Особисто я вважав себе вкрай ображеним. І, якби я в той момент зустрівся з цією людиною, то я не знаю, що зі мною було б …».
Про те, чи варто «відгородити Донбас»
«А щодо того, щоб відгородитися від Донбасу... Ну, це найгірше, що можна придумати. Найгірше, що можна придумати. Тому що... я дійсно знаю Донбас. Донбас – це вже порожній горіх. Вугілля там немає, газу немає ...металургійні комплекси – вони вже застарілі за технологіями. Без коксохіму, без вугільних шахт, без спікного вугілля й так далі вони – купа металу.
Колись на Донбасі було прекрасне машинобудування. 97% тепловозів усього Союзу виготовлялось у Луганську, на заводі ОР. Було найкраще на світі вугільне машинобудування. Тепер усе це зруйноване, знищене... Інститути... Донвугі... Інститути, які були провідними в усьому Союзі і в Європі, зараз лежать, їх немає, просто немає. Зараз що залишилося на Донбасі? Марганець. Але вільної ніші на світовому ринку для марганцю немає. Марганцю ось так (показує – вище голови), достатньо. Куди ми з ним сунемся? Що ще залишилося? Хімія? Хімія зруйнована. Будівництво? Ну, от, може, будівельні організації і потрібні будуть для того, щоб відновлювати Донбас...».
Про те, що робити, щоб російські війська залишили територію України
«Я відповім банальністю... Усі говорять одне й те саме – просто потрібно виконувати Мінські домовленості. І це дійсно так. Але... Говорять одне й те саме і керівники України, і російські керівники, і лідери країн "Нормандської четвірки", але ніхто не може домовитися – хто перший, що спочатку... Але якщо припустити, що спочатку потрібно... Наш президент каже: "Треба забезпечити безпеку". Що це означає? Значить, вивести російські війська, відновити контроль над територією всього Донбасу, а потім... Ну, хто на це погодиться? Про Крим будемо говорити окремо. А з Донбасу... Не сумніваюся ні на йоту. Росії Донбас не потрібен. Це тягар».
Про українську національну ідею
«Це питання мучить мене постійно. З російською ідеєю все зрозуміло … Щодо ідеї української... Я не знаю... Ідея повинна випереджати та давати напрям і внутрішньої, і зовнішньої політики. На жаль, до чого зводиться наша внутрішня політика? До повної перемоги олігархічного капіталу. Для цього пригнічується дрібний бізнес, пригнічується середній бізнес, зносяться безжально МАФи, які годували якусь частину населення Києва і в будь-якому іншому місті. Це внутрішня політика? Хіба в цьому має національна ідея втілюватися?»
Про те, якою має бути державна мова
«Навіть дивно відповідати. Природно, українська. Природно – українська. Після того як Україна стала незалежною і суверенною державою, безсумнівно, українська мова повинна бути єдиною державною мовою. Ставимо кому і продовжуємо міркувати. Хто такі українці, українська нація? Я вважаю, – це той, хто народився, навчався, працює в Україні, незалежно від національності (єврей, поляк, татарин, білорус) він – українець. Мені багато чого подобається в Сполучених Штатах Америки, але те, що вони прибрали п'яту графу... так, всі американці. Чому не взяти з них приклад? І українська мова, звичайно, повинна бути однією державною мовою.
Не знати мови – погано, але це не гріх. І палицею змушувати людину вчити мову – це не метод».
Раніше Фокін особисто повідомив ЗМІ, що прийняв рішення увійти до складу української делегації у ТКГ, і працюватиме на переговорах по Донбасу.
Про його кандидатуру як учасника Мінського процесу вперше заявив Леонід Кравчук. 3 серпня голова Офісу президента Андрій Єрмак запропонував Вітольду Фокіну увійти до складу української делегації у Тристоронній контактній групі.