UA / RU
Підтримати ZN.ua

Порошенко звернувся до українців у зв'язку із зіткненнями під Радою

Якщо б законопроект не був прийнятий, Україна могла б залишитися один на один з агресором.

У зв'язку із зіткненнями і вибухом під Радою президент Петро Порошенко виступив з відеозверненням до українців.

Президент заявив, що у випадку неголосування парламентом за зміни в Конституцію в частині децентралізації реальною стала загроза руйнування міжнародної проукраїнської коаліції і перспектива залишитися один на один з агресором.

"А що б було, якщо б Верховна Рада сьогодні не проголосувала за зміни до Конституції? На порядок зросла б загроза руйнування міжнародної проукраїнської коаліції, з порядку денного зникло би питання продовження санкцій, які дуже боляче б'ють по агресору. Цілком реальною стала би перспектива залишитися один на один з агресором", - сказав він у своєму телезверненні в понеділок.

У контексті децентралізації Порошенко зазначив: "У Москві нервують, тому що не отримали те, що хотіли. Кремлю не сподобалися зміни в Конституцію, МЗС Росії забракував українську конституційну реформу. А бойовики незадоволені тим, що Київ не погодив з ними конституційні зміни. Такими заголовками сьогодні рясніють газети та Інтернет".

При цьому він нагадав про вимоги, які висувалися в минулому році: "Вони хотіли не федералізації, а конфедерації, і щоб десятки українських областей були прив'язані до Росії більше, ніж до України. Тому були мрії про вплив бойовиків на ключові зовнішньополітичні рішення, право вето на вступ України в НАТО і ЄС".

"Але замість цього – скуповуючи рядок про особливості місцевого самоврядування", - додав Порошенко.

Крім того, президент зазначив, що організатори сутичок, що сталися під стінами Верховної Ради України понеділок, в тому числі і політики, повинні понести сувору відповідальність.

"Це була антиукраїнська акція, за яку всі її організатори без винятку, всі представники політичних сил повинні понести сувору відповідальність", - заявив Порошенко.

Він додав, що особисто проконтролює, щоб виконавці і організатори зазнали юридичну відповідальність.

Крім цього, за словами президента, діюча парламентська коаліція продовжить свою роботу.

"До сьогоднішнього голосування, як до загальноконституційного питання, цілком природно приєдналися і позафракційні. Конституційні зміни повинні об'єднувати всю Верховну Раду. І це ніяк не означає переформатування коаліції. Діюча коаліція, незважаючи на сьогоднішні події, продовжить працювати. Тому що саме це необхідно в інтересах України. Інші варіанти не розглядаються навіть в теорії", - заявив він

Порошенко також зазначив, що у разі невиконання російською стороною взятих на себе зобов'язань в рамках Мінських угод, слід очікувати продовження як персональних санкцій проти причетних до окупації Криму і Донбасу осіб, так і секторальних, заявляє президент України Петро Порошенко.

"Якщо Москва не схаменеться, восени будуть продовжені персональні санкції проти осіб, причетних до аншлюсу окупації Криму і Донбасу, а на початку наступного року – і секторальні економічні санкції", - заявив він.

Крім того, за словами глави держави, Україна зможе відновити контроль над окупованими територіями, комбінуючи зміцнення обороноздатності держави і політико-дипломатичні зусилля.

"Зміни в Конституцію не означають втрату територій, а навпаки – дають шанс і перспективу політико-дипломатичним шляхом врегулювати, забезпечити, відновити під суверенітет України окуповані території. Ми обов'язково переможемо, комбінуючи зміцнення обороноздатності держави з політико-дипломатичними зусиллями", - сказав він.

Порошенко нагадав, що закон про особливості здійснення місцевого самоврядування в деяких районах Донецької і Луганської областей "був двічі прийнятий Верховною Радою попереднього і нинішнього скликань". Президент також підкреслив, що термін його правомочності становить 3 роки, один з яких вже пройшов.

"Велика частина статей цього закону зараз припинена. І вони можуть заробити тільки після проведення на цих територіях виборів у відповідності з українським законодавством і стандартами ОБСЄ, і тільки після виведення з території України російських військ, зброї після відновлення нашого контролю над кордоном з РФ", - резюмував Порошенко.

Читайте також: Опубліковані нові відео зіткнень під Верховною Радою

Сьогодні, 31 серпня, Рада попередньо схвалила законопроект щодо децентралізації в Україні, який, крім іншого, дає широке місцеве самоврядування в Донбасі. Після цього під Радою почалися заворушення.

Після зіткнень під Радою щонайменше 122 людини були госпіталізовані, більшість з яких - силовики, один боєць Нацгвардії загинув, заявив глава МВС Арсен Аваков.

Аваков також зазначив, що затримано було 30 чоловік, і один з них зізнався, що кинув гранату, в результаті вибуху якої загинув молодий службовець Нацгвардії з Херсона.

Крім того, міністр МВС безпосередньо звинуватив "свободівців" у вибуху бойової гранати під Радою та провокаціях, назвавши їх справжніми "злочинцями". У самій "Свободі" стверджують, що силовики "першими застосували силу до протестувальників", а влада провокує патріотів", тому вся відповідальність за "теракт" у Раді лежить на них.

Сергій Рахманін у статті в DT.UA аналізуючи питання, що означають спрямовані Радою в КС зміни до Конституції, прогнозує, що Київ буде змушений прийняти постійне законодавство про "особливий статус" Донбасу згідно з Мінськими домовленостями і зазначає, що 11-й пункт Мінських угод передбачає "прийняття постійного законодавства про особливий статус окремих районів Донецької та Луганської областей відповідно до заходів, зазначених у примітках (прим.1) до кінця 2015 року".