Президент Петро Порошенко закликав українців у всьому світі не забувати про Голодомор-геноцид та інші злочини радянського тоталітарного режиму проти українського народу. У зверненні з нагоди Дня пам'яті жертв голодоморів та 85-ї річниці Голодомору 1932-1933 років глава держави підкреслив, що терор голодом був свідомою політикою більшовиків.
"Це вагомий привід згадати й осмислити великі трагедії минулого століття, згадати у молитві невинних жертв. Цей день спонукає нас ще раз подивитися прямо в очі жахливу правду: голодомори в Україні були штучними, скоєними людьми проти людей. Точніше - нелюдами проти людей", - заявив Порошенко.
Президент констатував, що голодомори 1921-1922, 1932-1933 та 1946-1947 років, депортації та політичні репресії - це далеко не повний перелік злочинів комуністичного режиму проти України.
"В ім'я збереження України ми повинні завжди про це пам'ятати. Вірю, мільйони невинно загублених душ нарешті змогли знайти вічний спокій - десятиліття замовчування неприємних для системи історичних фактів залишилися далеко в радянському минулому, за залізною завісою того часу", - висловив упевненість глава держави.
Порошенко зазначив, що весь цивілізований світ 24 листопада разом з українцями згадує жертв геноциду українського народу радянським тоталітарним режимом. Президент висловив сподівання, що буде зроблено все для того, щоб правда про злочини комунізму була стала надбанням світової спільноти, а самі злочини отримали належну історичну та правову оцінку.
"Це потрібно сьогодні нам - тим, хто захищає від російської агресії свою територію і демократичні цінності. Захищає від нащадків тих, хто якраз і організував ці злочини проти нашого народу. Від країни, де зараз виправдовують Сталіна і його поплічників. Це потрібно світовій спільноти сьогодні й у майбутньому - для того, щоб розпізнати зло і ніколи більше не допустити злочинів проти людства", - пояснив Порошенко.
Глава держави підкреслив, що українці співчувають і солідарні з усіма народами, які стали жертвами злочинів тоталітарних режимів.
Президент також закликав усіх українців у світі 24 листопада запалити свічку пам'яті і вшанувати хвилиною мовчання мільйони загиблих.
"Ми пам'ятаємо. І ми сильні", - підсумував Порошенко.
День пам'яті жертв голодоморів щорічно відзначається четвертої суботи листопада. цього дня в українських церквах проходять поминальні богослужіння. У меморіальних заходах беруть участь офіційні особи та представники іноземних делегацій. До пам'ятників жертвам Голодомору приносять лампади і символічні горщики з зерном та фрукти. Цього дня також проводиться всеукраїнська акція "Свічка пам'яті", а о 16:00 оголошується загальнонаціональна хвилина мовчання в пам'ять про мільйони загиблих.
У грудні 2016 року Верховна Рада звернулася до демократичних держав світу із закликом визнати Голодомор 1932-1933 років в Україні геноцидом українського народу.
Крім України, Голодомор визнали геноцидом 15 держав, серед яких Канада, Польща, Португалія, Грузія, Литва, Латвія й Естонія.
У червні група конгресменів винесла на розгляд Палати Представників Конгресу США проект резолюції про визнання Голодомору 1932-1933 років геноцидом українців, який був спланований радянським тоталітарним режимом на чолі з диктатором Йосипом Сталіним.
У жовтні 2018 року за відповідну резолюцію проголосував Сенат США.
Ще дев'ять країн, а також ПАРЄ і Європардламент приймали резолюції про засудження Голодомору як злочину радянського тоталітарного режиму проти українського народу.
Докладніше читайте в матеріалі Сергія Махуна "Чи готовий світ почути правду про Голодомор?" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".