Причиною введення воєнного стану є загроза повномасштабного російського вторгнення, що підтверджується збільшенням російського військового контингенту на кордоні з Україною, заявив президент Петро Порошенко.
"Я хочу, щоб ніхто не думав, що це забави або іграшки. Україна перебуває під загрозою повномасштабної війни з Російською Федерацією", - сказав глава держави в інтерв'ю українським телеканалам, яке транслювалося ввечері у вівторок, 27 листопада.
За словами президента, розвідка надала йому докази концентрації російської техніки і військ у регіонах, що межують з Україною.
"Кількість танків на базах, розташованих уздовж нашого кордону зросла в три рази. Для чого вони були туди передислоковані? Кількість підрозділів, які були передислоковані вздовж нашого кордону, причому по всій довжині, кардинально зросла. Позиція щодо можливих навчань - це збільшення не виправдовують", - пояснив Порошенко.
Крім того, дії Росії, спрямовані на подальшу мілітаризацію окупованого Криму.
"Кількість солдатів збільшилася втричі, БТРів - у п'ять разів, артилерії - майже в 10 разів. Літаків, систем залпового вогню, кораблів - мінімум у 5-10 разів. Це відбувається збільшення зараз", - підкреслив президент.
Говорячи про російську атаку на корабельну групу Військово-морських сил ЗСУ, глава держави підкреслив, що ця агресія була запланована.
"Вони знали, вони готувалися. Це були цілеспрямовані дії, з підведенням необхідної для них авіації, застосуванням засобів радіоелектронної боротьби, з підведенням десанту, спецназу. І всього іншого", - заявив Порошенко.
"Саме тому, я як президент безумовно змушений був скористатися своїми конституційними повноваженнями і відповідним чином надати законодавче забезпечення Збройних сил України для того, щоб захистити кожного українця. Захистити суверенітет, територіальну цілісність, незалежність нашої держави, захистити нашу землю", - підсумував президент.
Як повідомлялося, увечері 26 листопада Верховна Рада проголосувала за введення воєнного стану терміном на 30 днів у Донецькій, Луганській, Вінницькій, Харківській, Сумській, Чернігівській, Миколаївській, Запорізькій, Херсонській, Одеській областях, а також у внутрішніх водах України в акваторії Азовського моря. За проект закону про введення воєнного стану з 28 листопада проголосували 276 народних депутатів. Президент запевнив, що права громадян будуть обмежені лише у разі російського вторгнення.
25 листопада російські прикордонники атакували і захопили два катери та рейдовий буксир Військово-морських Збройних сил України, які прямували з Одеси до Маріуполя. Поранення отримали шість українських моряків, у полон потрапили 23 українських військовослужбовців.
опівночі з 25 на 26 листопада відбулося екстрене засідання РНБО, на якому Порошенко ініціював запровадження в Україні воєнного стану. Своїм указом президент вводить воєнний стан на всій території України з 9:00 ранку 28 листопада на 30 днів. Він також виключив перенесення президентських виборів через воєнний стан. В указі є пункт про обмеження конституційних прав і свобод громадянина, передбачених дванадцятьма статтями Конституції України: 30-34, 38, 39, 41-44, 53.
Докладніше про вплив воєнного стану на роботу державних органів і установ читайте в матеріалі DT.UA.