Вчорашній візит президента України Петра Порошенка в Білий дім пройшла без традиційної помпи, з якою президент США зазвичай зустрічає іноземних лідерів.
Так сьогодні вчорашню зустріч президентів США і України оцінює лояльний до Демократичної партії телеканал CNN. Порошенко, якого у Москві вважають ворогом, отримав швидку зустріч з Дональдом Трампом і його радником з національної безпеки Гербертом МакМастером після того, як провів повноцінні переговори з віце-президентом Майком Пенсом.
Трамп сказав репортерам, яких не на довго впустили в кімнату, що був "досягнутий значний прогрес" у відносинах між США і Україною. Білий дім невдовзі повідомив, що лідери розмовляли про завершення війни на Сході України, про українські реформи і боротьбу з корупцією.
Коли Порошенко прибув у Західне крило Білого дому у вівторок вранці, Трамп не зустрічав його, хоча він це робив під час візитів інших лідерів. Український президент тихо пройшов всередину "без фанфарів". Порошенко, перш за все, провів зустріч з Пенсом, у якого склалися тісні відносини з українським лідером. Щойно український лідер зайшов у Білий дім, адміністрація Трампа оголосила про розширення американських санкцій проти лідерів проросійських бойовиків і чиновників у Росії, які причетні до війни в Донбасі.
Міністр фінансів США Стівен Мнухін сказав, що розширення американського тиску має на меті "підштовхнути Росію працювати в напрямку дипломатичного рішення". CNN зауважує, що скромний прийом Порошенка вартий уваги, зважаючи на те, як Трамп розстеляє червону доріжку перед іноземними лідерами, які приїжджають у Білий дім. Він урочисто приймає навіть лідерів маленьких країн, у яких мало спільних інтересів зі США.
Президент Румунії Клаус Йоганніс стояв поруч з Трампом під час спільної прес-конференції на початку цього місяця. В понеділок президент Панами Хуан Карлос Варела отримав теплий прийом Трампа і його дружини Меланії біля балкону Трумана. Після цього президенти довго прогулювалися біля колонади і провели переговори в Овальному кабінеті тет-а-тет.
Видання пише, що скромні прийоми влаштовували лідерам, які зустрічалися з Пенсом, а не Трампом. Король Йорданії Абдулла ІІ зустрічався з віце-президентом США у його резиденції цього року і офіційно не бачився з американським президентом. Також скромно і без фанфарів пройшла зустріч Пенса з президентом Гондурасу Хуаном Орландо Гернандесом у березні. Але такі тусклі прийоми у президента США відбуваються дуже рідко.
CNN зауважує, що попри таку стриману зустріч, у Порошенка і Трампа насправді багато спільного. Обидва лідери, перш ніж очолити свої країни, збудували бізнес-імперії. Багато чиновників у адміністрації Трампа відкидають звинувачення, що українського президента принизили в Білому домі. Вони зауважують, що Порошенко провів переговори з усіма найважливішими членами адміністрації Трампа. І жоден іноземний лідер не мав такого широкого прийому.
Телеканал зауважує, що все ж такий скромний прийом українського лідера має особливо неоднозначний вигляд зважаючи на те, що він помітний критик режиму Володимира Путіна, який наважився втрутитися у американські вибори в США. Зараз триває розслідування цього втручання, так само як і можливості існування зв'язків між виборчою командою кандидата-респбуліканця з Москвою. Тісні зв'язки між Трампом і Порошенком розлютили б Росію, яка звинувачує у початку війни в Донбасі США, хоча бої зараз якраз тривають між армією України і російськими силами.
CNN також нагадує, що попередня адміністрація значно краще ставилася до українського лідера. І Барак Обама, і віце-президент Джозеф Байден тісно співпрацювали з Порошенком і засуджували російську агресію проти України. Байден навіть провідав українського президента під час своєї останньої закордонної поїздки в якості віце-президента, відвідавши Київ за кілька днів до інавгурації Трампа.
Нагадаємо, що 20 червня президент України Петро Порошенко зустрівся у Вашингтоні з президентом США Дональдом Трампом, віце-президентом Майком Пенсом і радником президента з питань національної безпеки Гербертом Макмастером. На зустрічі також були присутні міністр закордонних справ України Павло Клімкін, посол України у Вашингтоні Валерій Чалий і посол США в Києві Марі Йованович.