UA / RU
Підтримати ZN.ua

Порошенко нагадав Макрону і Меркель про українських в'язнів Кремля

Процес звільнення українських заручників заблокований вже більше року.

Президент України Петро Порошенко у ході візитів до Берліна і Парижа підняв питання про необхідність звільнення українських в'язнів Кремля: військовополонених і політв'язнів у Росії й анексованому Криму і заручників в ОРДЛО. Глава держави обговорив із федеральним канцлером Німеччини Ангелою Меркель і президентом Франції Емманюелем Макроном українських моряків, яких незаконно тримають у московському СІЗО.

"Вони мають бути негайно і безумовно повернуті додому разом з військовим майном і поверненням свободи судноплавства в Керченській протоці", - заявив Порошенко під час прямого включення з Парижа ввечері в п'ятницю, 12 квітня.

За словами глави держави, французький президент особливу увагу приділив журналісту Романові Сущенку, засудженому в РФ за сфабрикованим звинуваченням у шпигунстві. Макрон нагадав, що Сущенко працював кореспондентом у Парижі, і питання його звільнення є предметом особливої уваги першої леді Бріджит Макрон.

"Емманюель чітко зафіксував, що найближчим часом ми вийдемо з ініціативою, щоб Путін дотримав своє слово, звільнив українця Сущенка", -зазначив Порошенко

"Вдячний президентові Франції за позитивну реакцію на моє прохання повернутися до питання звільнення українських заручників під час переговорів із Путіним, і нарешті звільнити всіх, кого незаконно тримають у в'язницях РФ і на окупованих територіях України. Адже там сьогодні знаходяться заручники, процес обміну яких зупинився вже більш ніж на рік", - додав він.

Президент уточнив, що окремо нагадав лідерам ЄС про репресії проти кримських татар в окупованому Криму.

Як повідомлялося, 12 квітня президент Порошенко зустрівся з Меркель і Макроном. У ході спільного брифінгу з канцлером Німеччини президент України анонсував чергове "великоднє перемир'я". У свою чергу, голова німецького уряду вказала на важливість продовження переговорів у "нормандському форматі".

Нагадаємо, 25 листопада минулого року російські прикордонники атакували і захопили два катери та рейдовий буксир Військово-морських сил Збройних сил України, які прямували з Одеси до Маріуполя. Поранення отримали кілька моряків, в полон потрапили 24 українських військовослужбовці.

Усі 24 українські військові, яких незаконно тримають у СІЗО Москви, вимагають вважати себе військовополоненими і ставитися до них згідно з нормами Женевської конвенції.

Україна вказала на незаконність захоплення кораблів і "судів" над моряками, підкресливши, що перехід у Маріуполь здійснювався згідно з нормами міжнародного права. Позицію країни поділяють західні партнери, включаючи держави "Великої сімки", а також офіс верховного комісара ООН з прав людини.

Докладніше читайте в матеріалі Олександра Чалого й Олександра Малиновського "Визволення українських військових моряків: окремі міжнародно-правові аспекти" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".