Очікується, що Дональд Трамп сьогодні зустрінеться з українським президентом Петром Порошенком у Білому домі. Але розмова, швидше за все, буде короткою. І питання щодо прихильності нової адміністрації в США до України лишиться без відповіді.
Про це сьогодні пише британське видання The Guardian, додаючи, що в момент, коли Порошенко вилетів з Києва, його зустріч з Трампом лишалася не підтвердженою. Втім, переговори з, вочевидь, неохочим лідером США продовжуються.
Прес-секретар Білого дому Шон Спайсер сказав лише про план зустрічі Порошенка з віце-президентом США Майком Пенсом. Пізніше був досягнутий компроміс, згідно з яким українського президента зустріне Пенс, а потім вони вдвох зайдуть побачитися з Трампом і його радником з національної безпеки Гербертом МакМастером.
Такий формат означає, що Трамп не зобов'язаний стояти поруч з Порошенком, як це зазвичай відбувається при зустрічі з іноземними лідерами, а також робити заяви про двосторонні відносини. Це б потягло за собою необхідність висловити офіційну позицію адміністрації щодо війскового вторгнення Росії в Україну і анексії Криму. Трамп довгий час уникав цього, лишивши формулювання політики в цьому питанні Держсекретарю і Міноборони.
В Україні, Європі і в очах багатьох у Вашингтоні таке поводження з Порошенком буде вважатися принизливим, зважаючи на те, зі скількома світовими лідерами Трамп зустрівся відколи очолив Овальний кабінет, а також з огляду на стратегічну важливість України як передової у боротьбі Заходу проти авантюризму Володимира Путіна. Прийом українського президента має бідний вигляд на тлі візитів інших іноземних лідерів у Білий дім. В понеділок Трамп зустрічався з президентом Панами Хуаном Карлосом Варела. Його прийняли в Білому домі, президенти сиділи поруч, "вдаючи шоуменів".
"У Панамського каналу добре йдуть справи. Думаю, ми зробили хорошу роботу, коли збудували його, так?" - сказав Трамп.
"Так, 100 років тому", - пожартував Варела.
Поводження з Порошенком у Вашингтоні також викличе порівняння з тим, як 10 травня Трамп тепло і весело прийняв у Овальному кабінеті міністра закордонних справ Росії Сергія Лаврова разом з російським послом Сергієм Кисляком. І це сталося через день після того, як Трамп звільнив директора ФБР Джеймса Комі, який розслідував втручання Москви у американські вибори.
"Думаю, Порошенко приїхав з очікуваннями отримати швидку зустріч, як в Кремлі. У нього є багато причин для цієї поїздки. Йому треба переконати Трампа продемонструвати підтримку України і що він вважає Україну важливою, зважаючи на те, що Росія порушує міжнародний порядок", - сказав колишній заступник Генерального секретаря НАТО Александр Вершбоу.
Раніше повідомлялося, що президент України у вівторок має зустрітися також і з віце-президентом США Майком Пенсом, після цього у нього відбулися переговори з президентом США Трампом. Крім того, в цей же день, глава української держави проведе переговори з міністром оборони Джейсом Меттісом, з директором-розпорядником Міжнародного валютного фонду Крістін Лагард, президент Світового банку Джима Ен Кімом.