UA / RU
Підтримати ZN.ua

Порошенко має намір створити в Криму національну автономію кримськотатарського народу

Президент визнав, що Україна занадто пізно усвідомила необхідність конституційного закріплення права кримських татар на власну національну автономію.

Президент України Петро Порошенко має намір ініціювати створення Конституційної комісії, покликаної опрацювати зміни до Конституції щодо надання кримськотатарському народу широких прав на самовизначення у складі української держави.

Як зазначив президент, Україна хоч із запізненням, але все ж усвідомила необхідність створення в Криму широкої національної автономії кримських татар.

"Ми хоч і з запізненням, але усвідомили необхідність створення в Криму національної автономії кримських татар з повним гарантуванням рівних прав і свобод етнічних українців, росіян та інших етносів півострова. Ми зобов'язані почати в парламенті України, процес внесення змін і доповнень до розділу 10 Конституції України – АРК, які б повною мірою виходили з невід'ємного права кримськотатарського народу на самовизначення у складі суверенної і незалежної Української держави", - заявив Порошенко 18 травня, в ході свого виступу на концерті-реквіємі пам'яті жертв кримськотатарської трагедії.

Президент також назвав депортацію кримськотатарського народу, здійснену радянським тоталітарним режимом у 1944 році, злочином проти людства.

"Те, що з вами зробили в 1944 році, має зовсім визначену назву – "це чистої води геноцид". Одне з найтяжчих злочинів проти людства", - підкреслив він.

Нагадаємо, 18 травня, в Україні оголошено День пам'яті геноциду кримськотатарського народу. В травні 1944 року НКВС провів спецоперацію по примусовому видворенню з Криму корінного населення.

Про міфи навколо депортації кримських татар та її справжні причини в статті "Вітчим народів. Навіщо Сталін виселив стародавні етноси Криму", опублікованій в "Дзеркалі тижня", також розповідав і кримський історик Сергій Громенко.

Від депортації постраждали не тільки кримські татари. У червні 1944 року з території півострова примусово виселили греків, болгар і вірмен. В 1943 - 1944 роках депортовані і так звані "малі" народи (переважно кавказькі): чеченці, балкарці, карачаївці, інгуші, ногайці, калмики, курди, турки-месхетинці.

У 1956 році Крим був переданий до складу України. Масове повернення кримських татар з місць депортації на історичну батьківщину почалося в 1987 році.