UA / RU
Підтримати ZN.ua

Порошенко-бізнесмен правий, віддавши перевагу офшорам, тому що Порошенко-президент нічого не змінив - думка

Податкове навантаження в Україні найвище в Східній Європі, а Порошенко обіцяє закрити офшори, усуваючи не причину, а наслідок.

Україною керує бізнесмен, який розуміє, чого не вистачає підприємцям для нормальної роботи і має реальну можливість змінити ситуацію, але який при першій можливості тікає з крижаного бізнес-клімату України, йдеться в статті Юлії Самаєвої для DT.UA.

"Людина, що має всі можливості якісно змінити ситуацію, не обіцяє, що умови роботи стануть кращими, що податкове законодавство стане зрозумілішим, що його перестануть змінювати щороку, що ставки знизяться, що політика центробанку буде лояльнішою, а регулювання - простішим. Ні, вона обіцяє закрити офшори, усуваючи не причину, а наслідок. Понад те, людина, яка заявляє, що використовувала офшор не для податкової оптимізації, не припускає, що й інший український бізнес використовує їх не завжди задля розмивання податкової бази", - йдеться в статті.

Як пише Самаєва, найчастіше компанії йдуть в офшори, щоб захистити свій бізнес, свої активи від знецінення, так і від захоплення.

Читайте також: ЗМІ знайшли у Порошенка ще п'ять офшорних фірм

"Ми на рівні держави й досі зберігаємо радянське ставлення до зовнішньоекономічної діяльності, прагнучи все контролювати, обмежувати, а в ідеалі - замкнути в межах України. Часто компанії вимушені відкривати представництва в офшорах, щоб просто працювати на зовнішніх ринках, користуючись незвичним для українців привілеєм свободи обороту капіталу. Чинні правила валютного регулювання фактично зупинили легальний рух капіталів. Це одна з основних причин, чому до нас не заходять приватні інвестори й не повертаються кошти українських бенефіціарів, а не війна та не політична криза. Будь-який бізнесмен, який себе поважає (а гарант точно з таких), розуміє, що за настільки високих "ризиків неповернення" заводити в країну інвестиції не можна", - пише автор.

Більш того, на її думку, складнощі, пов'язані з виплатою дивідендів іноземним інвесторам, призводять до домінування боргового, а не інвестиційного фінансування.

погляду оподаткування, боргове фінансування вигідніше та було більш поширеним і до запровадження валютних обмежень. Але в нинішніх умовах воно стало практично безальтернативним. А будь-який бізнесмен розуміє, що відсутність альтернативи свідчить про серйозні проблеми в регулюванні", - йдеться в статті.

Самаєва нагадує, що податкове навантаження в Україні найвище в Східній Європі (52% загальної податкового навантаження на підприємство, за даними Світового банку).

"Але якби все ще закінчувалося офіційними податками… Наші бізнесмени неконкурентоспроможні за замовчуванням і буквально змушені "оптимізувати, щоб вижити". Понад те, у переважній більшості випадків бізнес не одержує від держапарату послуг, порівнянних із сплаченими до бюджету коштами. При цьому президент-бізнесмен спокійно спостерігає нескінченну податкову реформу в країні, кожний варіант якої ще недолугіший та абсурдніший за попередній, а натяків на структурність змін узагалі не було", - зазначає автор.

"Тож Порошенко-бізнесмен абсолютно правий, віддавши перевагу Карибському басейну, а не Україні, тому що Порошенко-президент нічого не зробив, щоб могло бути інакше. Навіть хорошого прикладу не подав, проявивши не вишиватниківський, а справжній економічний патріотизм. Так, у нинішній час тримати активи в Україні - це антибізнес, але саме так мав би вчинити лідер нації. Не все, що дозволено бику, личить Юпітеру", - пише Самаєва.

Нагадаємо, 3 квітня Центр з дослідження корупції та організованої злочинності (OCCRP), Міжнародний консорціум журналістських розслідувань (ICIJ), а також сайти світових ЗМІ опублікували великий матеріал, в якому йдеться про численні офшорні компанії, що використовуються лідерами держав, політиками, знаменитостями і відомими спортсменами.

В матеріалах ICIJ ідеться про те, що президент України Петро Порошенко ще не передав свої активи в "сліпий траст", як він заявляв раніше, проте для реструктуризації активів корпорації Roshen вже створено три офшорні компанії. Представники президента України пояснили, що офшор йому був потрібен для передпродажної реструктуризації кондитерського бізнесу.

Детальніше про бізнес Порошенка читайте в статті Юлії Самаєвої "Що не дозволено Юпітеру" у свіжому випуску тижневика "Дзеркало тижня. Україна".