Незалежність України дуже крихка. Країна страждає від агресії свого великого сусіда, а тим часом в Польщі інтерес до її долі зменшується. І це явище характерне для всіх партій.
"Варто пригадати, як після падіння ПНР польські політики, дипломати, експерти і публіцисти повторювали, що головною метою нашої політики на пострадянському Сході буде підтримка орієнтованої на захід української держави. Якою б не була ціна (чи відносини з Росією) і якими б недосконалими не були лідери, які керують в Києві. Ми повинні і далі підтримувати Україну. Разом з тим, треба брати до уваги, що більше ця країна не може ні на кого обпертися", - пише Єжи Хащиньський на сторінках Rzeczpospolita.
Оглядач вважає, що двері ЄС і НАТО для України тепер закриті. І в найближчому майбутньому їх навряд чи знову відкриють. Тому лишається лише підтримувати її суверенітет усіма можливими способами. І польську політику в цій справі мають визначати три чинники. По-перше, підтримка України для Польщі – це питання власної безпеки.
"Простіше це можна висловити твердженням: коли Кремль окупує Київ, він там не зупиниться", - йдеться в статті.
По-друге, Польща повинна бути відповідальною. Зокрема, варто пам'ятати, що саме вона, її політики і інтелектуали роками працювали над проектом "Східного партнерства", через успіх якого Володимир Путін пішов війною проти України. Партнерство здалося йому способом для Києва вирватися з російської імперії.
По-третє, польську політику щодо підтримки України, на думку автора, повинна визначати історична правда. Він переконаний, що Варшава не повинна забувати про Волинську трагедію, за "яку відповідальні герої нинішньої України, яка бореться водночас з російською агресією і радянським минулим".
"Жоден чинник не повинен заміняти інший, що вимагає від політиків чутливості і прагматизму водночас. Правда про Волинь у поєднанні з правдою про російську агресію – це завдання для Польщі, багаторічного самопроголошеного адвоката України на Заході", - йдеться в статті.
Вчора Президенти України і Польщі Петро Порошенко і Анджей Дуда прийняли спільну декларацію. Хоча її текст поки не відомий. Проте, як писав оглядач відділу міжнародної політики "Дзеркала тижня. Україна" Володимир Кравченко, малоймовірно, що у спільній декларації Анджея Дуди та Петра Порошенка буде згадано Волинська трагедія. Він зазначає, що ця декларація повинна перекрити негатив в українсько-польських відносинах, що з'явився після рішення польського парламенту щодо Волинської трагедії.