Україна очікує від саміту НАТО у Вільнюсі влітку цього року конструктивних рішень та кроків, у тому числі прийняття пакету гарантій, а не просто дружнього жесту, заявив під час візиту генерального секретаря Єнса Столтенберга до Києва 20 квітня президент Володимир Зеленський.
«Я вдячний за запрошення відвідати саміт, але важливо, щоб і Україна отримала відповідне запрошення. Немає жодного об’єктивного барʼєра, який перешкоджав би ухваленню політичних рішень про запрошення України в Альянс. І саме зараз, коли більшість людей у країнах НАТО і більшість українців підтримують вступ нашої держави в Альянс, – час для відповідних рішень. Вже неможливо уявити безпеку євроатлантичного простору без України, і люди це розуміють», – заявив він.
Також він закликав НАТО надати Україна гарантії безпеки, які, водночас, жодним чином не мають відкладати членство держави в Альянсі.
«Поки триватиме реалізація рішень, безпека вже потрібна. І, як доведено історією, це потрібно не лише для нашої держави, а й для всіх у Європі, для всього вільного світу. Саме безпекова невизначеність розпалювала ілюзії агресора», – наголосив Зеленський.
У свою чергу очільник Північноатлантичного альянсу запевнив, що Україна в майбутньому стане членом НАТО, і члени альянсу допоможуть їй досягти цієї мети.
«Повноправне місце України – в євроатлантичній сім'ї. Повноправне місце України – в НАТО, і згодом і завдяки нашій підтримці, цієї мети буде досягнуто», - сказав він.
Столтенберг зазначив, що під час сьогоднішньої зустрічі сторони обговорили довгострокову ініціативу підтримки, яка допоможе Україні перейти до стандартів НАТО й забезпечити повну оперативну сумісність української армії із силами Альянсу.
«Це є свідченням довгострокової відданості НАТО Україні. Альянс стоїть із вами сьогодні, завтра й стоятиме так довго, як буде потрібно», – запевнив Єнс Столтенберг.
Він зазначив, що не сумнівається, що Зеленський на саміті НАТО у Вільнюсі порушить питання членства України та гарантій безпеки для України, тому це буде серед пріоритетів порядку денного саміту.
«Однак зараз головною метою НАТО має бути забезпечення того, щоб Україна перемогла, оскільки це єдиний шлях до того, щоб вести осмислену дискусію щодо майбутнього членства України», - додав він.
Зазначимо, що під час Саміту НАТО у Вільнюсі в липні цього року Україна може і не отримати довгоочікуване запрошення до членства в альянсі. Хто стане цьому на заваді читайте в матеріалі Володимира Кравченка «Чи стане, і коли, Україна 33-м членом НАТО?».