UA / RU
Підтримати ZN.ua

Підсумки саміту G7: ключові тези

Світові лідери обговорювали кліматичні зміни, ситуацію у сфері охорони здоров'я, продовольчу безпеку, але ключовою темою лишається Україна.

Лідери "Великої сімки" провели онлайн зустріч, під час якої обговорювалася поточна ситуація в Україні та вплив невиправданої та неспровокованої агресії Росії на безпекову ситуацію у світі. Напередодні саміту, Президенти США та України скоординували позиції в ході телефонної розмови. Підсумки зустрічі українських союзників опублікували на сайті Білого дому.

Ключові тези:

1. Лідери G7 лишаються згуртованими та готові координувати зусилля для вирішення глобальних викликів.

2. Підтримка та солідарність союзників з Україною є непохитною і триватиме й надалі, тоді як дії Росії та її невиправдана агресія жорстко засуджується. Країни "Великої сімки" готові допомогти відновити пошкоджену критичну інфраструктуру та впоратися з тяжкими наслідками злочинних ударів по енергетичних об'єктах, аби допомогти українцям підготуватися до зимового періоду. Зокрема, ці питання обговорюватимуться на міжнародній конференції, яка відбудеться в Парижі 13 грудня. 

Читайте також: Зеленський презентував план, як завершити війну в Україні

3. Військові злочині мають і будуть покарані згідно з міжнародним правом.

4. Безвідповідальна ядерна риторика Росії є неприйнятною, а будь-яке застосування хімічної, біологічної чи ядерної зброї матиме серйозні наслідки.

5. Країни G7 активізуватимуть міжнародну підтримку, для допомоги розв'язання нагальних проблем України у короткостроковому фінансуванні. У зв'язку з цим, міністри фінансів союзників мають обговорити спільний підхід до  узгодженої бюджетної підтримки на 2023 рік і "Міжнародний валютний фонд (МВФ) має бути центральним у цих зусиллях".

Читайте також: МВФ закликає збільшити фінансову допомогу Україні

6. З метою відновлення, реконструкції України та заохочування програмних реформ, буде створена Міжвідомча платформа координації донорів, яка узгоджуватиме наявні механізми для надання поточної короткострокової та довгострокової підтримки. Також вже у січні 2023 року планується зібрати Секретаріат Платформи, який наглядатиме за створенням платформи та координуватиме поточні зусилля. 

7. Лідери "Великої сімки" готові сприяти у досягненні домовленостей щодо встановлення стійких безпекових гарантій для України відповідно до своїх прав, закріплених у Статуті Організації Об'єднаних Націй.

Читайте також: Не Росія, а Європа потребує гарантій безпеки від Кремля – Яблонський

8. Союзники продовжуватимуть надавати військову допомогу, зосереджуючи увагу на забезпеченні України системами протиповітряної оборони.

9. Країни G7 підтримують зусилля МАГАТЕ щодо створення зони безпеки на Запорізькій АЕС і засуджують захоплення та мілітаризацію Росією ядерного об'єкта. 

10. Партнери закликали РФ негайно припинити загарбницьку війну та вивести свої війська з території України.

Читайте також: Зеленський у шоу Netflix: Ніхто не знає, коли закінчиться війна, та для цього є лише одна умова — деокупація усіх територій

11. "Велика сімка" продовжуватиме та посилюватиме санкційний тиск на Російську Федерацію, а також впроваджуватиме обмежувальні заходи, щодо країн, які "ухилятимуться від наших обмежувальних заходів".

12. Лідери G7 підтвердили намір поступово відмовитися від російської сирої нафти та нафтопродуктів.

13. Підтримка глобальної фінансової, макроекономічної та цінової стабільності за допомогою всіх доступних інструментів триватиме й надалі. Водночас буде здійснюватися цілеспрямована підтримка тим, хто найбільше її потребує.

Читайте також: Фінансова підтримка Заходу - не благодійність, а самозбереження – Мінфін

14. Країни "Великої сімки" сприятимуть розв'язанню проблеми глобальної продовольчої безпеки, в тому числі шляхом підтримки міжнародних ініціатив. Зокрема, союзники вітають розширення Чорноморської зернової ініціативи (BSGI) поряд із подальшими зусиллями, спрямованими на поширення українських продуктів харчування у світі, а саме «Шляхи солідарності» Європейського Союзу та ініціативу «Зерно з України».

Читайте також: Зеленський та Ердоган обговорили можливе розширення зернового коридору

Крім українського порядку денного, обговорювалися питання кліматичних змін, досягнення нульового рівня викидів, програм присвячених зупиненню втрат біорізноманіття, підтримці гендерної рівності, удосконаленню глобальної архітектури охорони здоров’я та запобіганню у майбутньому глобальних епідеміологічних криз.