Учасники акції "Марш за імпічмент" під час штурму Жовтневого палацу в неділю застосували газ невідомого походження з сильним впливом, який раніше не використовувався і поліція встановлює тих, хто розпилював його, а також людей, які штурмували Жовтневий палац. Про це заявив заступник голови Нацполіції України – начальник ГУ Нацполіції в Києві Андрій Крищенко.
За словами Крищенка, поліція застосовувала особовий склад, виходячи з досвіду минулих акцій, а людей на мітингу нарахували десь 2,5-3 тис, частина з яких просто гуляли по Хрещатику. Начальник відомства підкреслив, що ситуація була спокійна до того моменту, поки не прозвучали заклики йти до Жовтневого палацу.
"В один момент Саакашвілі закликав всіх прийти в Жовтневий палац. Ці гасла лунали зі сцени, і зі сцени не звучало, що їх там чекають, і хтось їм щось дасть в оренду. Природно, після цього були посилені наряди, оскільки це адміністративна будівля, і ми знали, що там заплановано низку дитячих ранків та інших заходів", - пояснив Крищенко.
Розповідаючи про безпосередну спробу захоплення будівлі учасниками акції, керівник поліції Києва повідомив: "Учасники акції намагалися зайти в будівлю, застосовувався сльозогінний газ, причому якийсь незвичайний".
"Ми будемо зараз встановлювати людей, які застосовували цей газ. Це не простий газ з балончика, - дуже багато наших співробітників отравились, військовослужбовців Нацгвардії. Первинна реакція на газ була дуже сильна. Були непритомність, і інші прояви, чого не могло бути після звичайного сльозогінного газу, який зазвичай використовується поліцією і продається в магазинах", - розповів він.
За його словами, газ невідомого походження застосували мітингувальники, а поліція і Нацгвардія у відповідь застосували спецзасоби – стандартні газові балончики.
"Якщо б учасники акції не заспокоїлися, і намагалися прорватися, я б віддав наказ на застосування більш серйозних спеціальних засобів, тому що, ще раз підкреслю, у поліції є арсенал, законні засоби і можливості їх застосовувати. Разом із тим я вважаю, що це була провокація з метою спричинити кровопролиття. І не будуть глава поліції Києва, начальник Шевченківського району поліції проливати кров українців заради якихось політичних амбіцій окремо взятої людини і деяких депутатів", - підкреслив глава поліції Києва.
Крищенко підкреслив, що поліція не знає, який саме газ був застосований.
"Раніше такого не було, принаймні, на моїй пам'яті. Ми вилучили кілька балончиків, і будемо встановлювати, що це за газ, і хто його розпилював", - сказав він.
Що стосується потерпілих, то, за словами начальника управління, 28 поліцейських звернулися за медичною допомогою.
"В основному мова йде про наслідки від застосування цього газу. Один поліцейський госпіталізований в офтальмологічне відділення. У нього ще й удари по обличчю. Також госпіталізовано 15 військовослужбовців Національної гвардії. На місці допомогу надавали значно більшій кількості людей. Госпіталізовані були ті, у якого були тяжкі наслідки, і вони не пройшли відразу. У загальній складності до 60 співробітникам поліції на місці була надана медична допомога. Тобто, велика частина тих, що звернулися за допомогою, постраждали від невідомого газу, вони отравились. Ще раз повторю, це не простий балончик, це спеціально приготовлений газ з невідомої речовини", - підкреслив Крищенко.
При цьому, як зазначив начальник главку, до медиків звернулися лише дві людини з учасників акції, і вони відмовилися від госпіталізації.
За його словами, у зв'язку з цими подіями розслідується три кримінальні провадження, за ст. 341 (замах на захоплення державних або громадських будівель чи споруд (карається позбавленням волі до 5 років), ст. 345 (погроза або насильство щодо працівника правоохоронного органу (позбавлення волі до 12 років) і ст. 343 (перешкоджання діяльності правоохоронців) КК України.
Відповідаючи на питання, чи затримання в рамках розслідування цих проваджень, А. Крищенко сказав: "Нам треба проаналізувати все відео, дії кожного з тих, хто там був, хто здійснював заклики до захоплення ми будемо їх встановлювати, викликати, і вони будуть давати свідчення. І тих, хто закликав на штурм, і тих, хто здійснював штурм і діяв проти правоохоронців".
"Тобто ми будемо розслідувати всі моменти, від призову до самого штурму", - сказав він.
Нагадаємо, 17 грудня в Києві відбувся черговий "Марш за імпічмент", в якому взяли участь близько 10 тисяч людей. Під час віче на Майдані Незалежності, куди прийшли учасники акції, звучали заклики встановити символічні барикади навколо будівель парламентських комітетів і біля Верховної Ради.
Лідер "Руху нових сил" Міхеїл Саакашвілі повідомив про наміри створити штаб у Міжнародному центрі культури та мистецтв (Жовтневому палаці). Частина учасників мітингу вирушила до МЦКМ, входи в який заблокували поліція і Нацгвардія.
Під час штурму будівлі невстановлені особи кидали петарди і розпилили сльозогінний газ, у деяких правоохоронців відібрали спецзасоби. В результаті зіткнень постраждали 32 співробітника поліції і військовослужбовців Національної гвардії, а також не менше 20 активістів.
Детальніше про скандал із затриманням Саакашвілі та його конфлікт із президентом Петром Порошенком читайте у статті Сергія Рахманіна "Двоє на дірявому даху" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".