Під час засідання Верховної Ради 3 грудня фракції "Європейська солідарність", "Батьківщина" та "Голос" зробили спільну заяву про те, що президент України Володимир Зеленський під час нормандського саміту має дотримуватися "червоних ліній". Депутати в Раді щонайменше вдруге роблять заяву про "червоні лінії".
"Усвідомлюючи ризики для безпеки та національних інтересів України, реалізації європейського та євроатлантичного вибору українського народу, які виходять з агресії Російської Федерації, яка продовжується, заявляємо про необхідність дотримання в ході переговорів в нормандському форматі принципових позицій, "червоних ліній", порушення яких завдасть непоправної шкоди Україні", - йдеться в тексті заяви.
Фракції позначили такі "червоні лінії":
- ніяких компромісів щодо унітарної держави і ніякої федералізації;
- ніяких компромісів щодо європейського та євроатлантичного курсу;
- ніяких політичний дій, зокрема виборів на тимчасово окупованих територіях Донбасу до виконання умов безпеки і деокупації, а саме виведення російських військ, роззброєння незаконних збройних формувань, встановлення контролю над державною кордоном;
- ніяких компромісів щодо деокупації і повернення Криму в Україну;
- ніякого припинення міжнародних судових процесів проти Росії;
- забезпечити принцип - спочатку безпеку, включаючи всеосяжне припинення вогню, виведення російських військ і озброєнь з території України;
- повернення контролю України над українсько-російським кордоном;
"У зв'язку з цим координуємо свої дії для забезпечення непорушності цих "червоних ліній" та дотримання національних інтересів нашої держави. І закликаємо всі державні партії і громадські організації приєднатися до спільної боротьби за захист України", - йдеться в заяві.
Під документом підписалися голова партії "Євросолідарність" Петро Порошенко, лідер партії "Голос" Святослав Вакарчук, і голова ВО "Батьківщина" Юлія Тимошенко.
Зазначимо, що раніше представники цих фракцій вже позначали для Зеленського "червоні лінії" під час саміту в нормандському форматі. Однак тоді депутати політсил говорили також про те, що президент не повинен обговорювати питання газових контрактів і вести прямі переговори з так званими "Л/ДНР". Також мова йшла про те, що не можна погоджуватися на амністію для бойовиків незаконних збройних формувань. Тоді представники "Європейської солідарності", "Батьківщини" і "Голосу" розкритикували переговорну позицію президента через відсутність конкретики і чітких пунктів плану дій.
Як повідомлялося, Київ, Берлін, Париж і Москва підтвердили участь лідерів чотирьох держав у "нормандському" саміті 9 грудня в столиці Франції. За даними Le Figaro, метою саміту є "відкриття нової послідовності імплементації Мінських домовленостей".
Володимир Зеленський заявляв, що має намір обговорити на переговорах звільнення заручників, відновлення контролю над кордоном, "строки припинення війни" та місцеві вибори в ОРДЛО. За словами міністра закордонних справ Вадима Пристайка, Україна розраховує на суттєвий прогрес у врегулюванні конфлікту.
Детальніше про перспективи, побоювання, питання та можливі теми майбутнього нормандського саміту читайте в матеріалі Тетяни Силиной "Paris-матч: грають вони... Виграє хто?" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".