Парламентська Асамблея Ради Європи (ПАРЄ) у Страсбурзі ухвалила резолюцію із закликом звільнити українців, які незаконно утримуються в Російській Федерації за політичними звинуваченнями, пише УНІАН.
У документі ПАРЄ закликає всі країни-члени організації ввести санкції проти осіб, причетних до незаконного затримання і подальшого засудження українки Надії Савченко.
Перед голосуванням депутати ПАРЄ заслухали та обговорили доповідь на тему: "Стурбованість гуманітарного характеру стосовно людей, яких утримували під час війни в Україні". Його автором виступила депутат від Литви Неллія Клейнберга. "За" ухвалення резолюції проголосували 65, "проти" – 0, "утрималися" – 3.
У резолюції, зокрема, зазначається, що з часу "військової операції в Луганській і Донецькій областях сотні українських військовослужбовців і цивільних були захоплені в полон або викрадені".
"Деякі з них потім були звільнені, але багато хто до цих пір містяться в нелюдських умовах в полоні, вони піддаються тортурам, приниженням, примусовій праці та іншим формам насильства. ПАРЄ глибоко стурбована кількістю повідомлень про нелюдське поводження, такому, що принижує гідність захоплених осіб, які піддаються тортурам, жорстокому поводженню та сексуальному насильству. Крім того, є дані про те, що захоплені особи були страчені сепаратистськими силами", – йдеться в резолюції.
Асамблея також висловила стурбованість ситуацією в Криму, де після незаконної анексії півострова Російською Федерацією "влада де-факто, використовуючи російське законодавство, спрямоване проти екстремізму, сепаратизму і тероризму, затримує кримськотатарських та українських активістів".
Крім того, Асамблея занепокоєна долею 13 українських ув'язнених, затриманих, за повідомленнями, російською владою з порушенням норм міжнародного права за сфабрикованими звинуваченнями. "Найбільш кричущим прикладом є випадок з членом Парламентської асамблеї пані Савченко, яка була примусово доставлена в РФ і незаконно утримується під вартою з червня 2014 року, незважаючи на те, що на неї поширюється імунітет, що відповідає статті 40 Статуту Ради Європи, Генеральної угоди про привілеї та імунітети Ради Європи і Протоколу, стороною якого є і Росія", – констатують в ПАРЄ.
Крім того, Асамблея з "великою стурбованістю зазначила випадки порушення права на свободу та права на справедливий суд тих, хто був затриманий українськими спецслужбами або різними українськими військовими батальйонами, в тому числі добровольчими батальйонами. "ПАРЄ закликає владу України розслідувати всі подібні випадки і покарати винних у відповідності з законодавством України", – йдеться в резолюції.
"Асамблея вважає, що без твердої рішучості всіх сторін, спрямованою на те, щоб зупинити цю війну, рішення проблеми людей, які були захоплені під час російської військової агресії в Україні, не є можливим. Тому ПАРЄ наполегливо закликає Україну, Російську Федерацію і сепаратистські групи, контролюючі окуповані території Донецької і Луганської областей, припинити будь-яку військову діяльність на Сході України, відвести всі зброю і встановити мир у цьому регіоні, невідкладно виконати Мінські домовленості, поважати міжнародне право в гуманітарній сфері та надати доступ міжнародним гуманітарним організаціям ко всім затриманим", – закликали в ПАРЄ.
Крім того, Асамблея закликала російську владу звільнити всіх українських ув'язнених, які утримуються в РФ і незаконно аннексированном Криму, провести розслідування та притягнути до відповідальності злочинців, винних у захопленні, примусове зникнення, тортури і політично мотивованих вбивств українських і кримськотатарських активістів, використовувати свій вплив на сепаратистські групи і змусити їх звільнити всіх затриманих українців, негайно звільнити Савченка".
У резолюції також міститься заклик до країн-членів РЄ ввести санкції щодо осіб з так званого "списку Савченко".
ПАРЄ звернулася до сепаратистам з закликом "звільнити всіх захоплених і утримуваних, припинити порушувати права людини, співпрацювати з українською стороною для обміну за принципом "всіх на всіх", надати доступ міжнародним гуманітарним місіям в місця утримання захоплених осіб".
Крім того, ПАРЄ закликала українську владу невідкладно ратифікувати Римський статут для того, щоб дозволити Міжнародному Трибуналу провести "розслідування конкретних випадків порушення міжнародного гуманітарного законодавства під час війни в Україні". Також закликали українську сторону провести ефективне розслідування і притягти до відповідальності усіх злочинців, винних у викраденні і взяття в полон, а також розслідувати випадки здирництва, хабарництва та корупції, пов'язаних із звільненням захоплених осіб". У резолюції також йдеться про низку законодавчих заходів, які має здійснити українська влада.
Щодо утримуваних, то ПАРЄ звертається до української влади із закликом розробити механізм державної компенсації та підтримки їх сімей, гарантувати надання їм медичної, психологічної та соціальної підтримки.
Крім того, ПАРЄ закликала ОБСЄ долучитися до переговорів і вирішення проблеми утримуваних осіб в межах гуманітарної робочої групи. Червоний Хрест, у свою чергу, також повинен приєднатися до зусиль, щоб отримати доступ до всіх затриманих, які пов'язані з війною, перевірити їх стан утримання і спростити їх звільнення.
Раніше повідомлялося про те, що у Європарламенті були представлені звіти про злочини Росії в Донбасі і Криму. Після слухань у Брюсселі документи передадуть у національні парламенти і Міжнародний суд у Гаазі.
Раніше стало відомо, що в ООН представлять інформацію про іноземних найманців, воюють в Донбасі. Встановлені особи 176 найманців, які воюють за терористичні "республіки", причому більшість з них – росіяни.
Також президент України Петро Порошенко попросив ООН розслідувати факти тортур насильно утримуваних українців в Росії.