Верховній Раді пропонується прийняти закон, який посилив би захист мовних прав російського і російськомовного населення України. Документом пропонується вписати у закон "Про основи державної мовної політики" пункт, який передбачає "наступне надання російській мові статусу державної".
Відповідний проект закону "Про внесення змін до Закону України "Про засади державної мовної політики" зареєстрував в парламенті народний депутат із фракції Партії регіонів Олександр Черноморов.
У пояснювальній записці до законопроекту автор вказав, що його метою є, в першу чергу, "конкретизація принципів державної мовної політики щодо забезпечення конституційного права російського і російськомовного населення на вільне використання їхньої рідної мови та мови повсякденного спілкування - російської, як такої, яка є мовою корінного народу, мовою міжнаціонального і міжнародного спілкування, і мовою, якою користується якщо не більшість, то, принаймні, половина населення держави".
Документ пропонує забезпечити "подальше вільне використання і розвиток російської мови, що є історично і культурно зумовленим правом значної кількості громадян України, з подальшим наданням російській мові статусу державної мови нарівні з українською мовою".
Законопроект також визначає, що держава сприяє використанню державної мови в засобах масової інформації, науці, культурі, інших сферах суспільного життя, а також впровадженню на законодавчому та виконавчому рівні російської мови як державної нарівні із українською мовою.
При цьому незнання державної мови або мови міжнаціонального спілкування не може бути підставою для відмови громадянину України у прийомі його на роботу. Після прийому на роботу службовець або інший працівник зобов’язаний оволодіти мовою роботи органу або організацій, в обсязі, що необхідний для виконання службових обов’язків
В той же час тексти законодавчих актів, офіційних документів, оголошень, повідомлень центральних органів влади виконуються державною та російською мовами. Також пропонується врегулювати питання друку бюлетенів під час референдумів. Так, бюлетені для голосування на всеукраїнському або місцевому референдумі друкуються державною мовою та російською мовою, як мовою міжнаціонального спілкування.
У межах території, на якій поширена регіональна мова або мова меншин, у бюлетені для голосування на всеукраїнському або місцевому референдумі поруч із текстами державною та російською мовами має розміщуватись його переклад цією регіональною мовою або мовою меншин (мовами).
Нагадаємо, 3 липня Верховна Рада прийняла в цілому закон про мови авторства регіоналів Вадима Колесніченка і Сергія Ківалова. 8 серпня Віктор Янукович підписав закон про основи державної мовної політики. Закон зміцнює позиції російської та мов інших національних меншин у регіонах, де їх чисельність перевищує 10%.
У східних і південних областях України місцеві органи влади зробили ряд кроків з реалізації положень закону. !zn
Читайте також:
Російська мова отримала регіональний статус в Донецьку
КСУ перевірить закон про регіональні мови на відповідність Конституції
На Закарпатті закон про мови «забуксував» - не вистачає чиновників, які знають угорську
Рада Європи: Закон про регіональні мови захищає тільки російську