Проросійська політична партія в Україні намагалася співпрацювати з одним з найважливіших свідків в республіканському слідстві у справі сім'ї Байденів в Україні, остаточний звіт якого був оприлюднений напередодні, пише журнал Time.
Журнал пише, що пропозиція про співпрацю надійшла восени 2019 роки від української політичної партії, співголовою якої є друг і вірний союзник президента Росії Володимира Путіна Віктор Медведчук. Партія Медведчука зробила пропозицію колишньому українському дипломату Андрію Теліженку, який був ключовим свідком багаторічного розслідування Сенатом США зв'язків сім'ї Байденів в Україні. Працівники партії, сказав Теліженко Time, "запропонували мені допомогти їм з республіканцями набагато тісніше, щоб займатися неофіційними обміном інформацією з Москвою".
Пропозиція, від якого, за словами Теліженка, він відмовився, ознаменувало початок складної кампанії впливу з боку союзників Путіна в Києві, які зайшли набагато далі, ніж повідомлялося раніше, відзначає журнал. Понад рік агенти і союзники Кремля в Україні намагалися передати інформацію особистого юристу президента Трампа Руді Джуліані і його республіканським союзникам на Капітолійських пагорбах. Інформація передавалася по різних каналах, у тому числі обвинуваченому газовому магнатові зі міцними зв'язками з Кремлем, і українському депутату, який пройшов навчання в російської шпигунської академії.
Минулої осені Медведчук і політична партія "Опозиційна платформа - за життя" також зробили спробу озвучити в українському парламенті свої необгрунтовані звинувачення в корупції проти Байдена. Їм не вдалося набрати достатньо голосів, щоб почати парламентське розслідування. Замість цього ці заяви про Байдена знайшли набагато помітнішу платформу - в Сенаті США.
Республіканські голови двох комітетів Сенату, Рон Джонсон з Вісконсіна і Чак Гресслі з Айови, об'єдналися для розслідування справи сім'ї Байденів в серпні 2019 року. Їх результати були опубліковані в 87-сторінковому звіті в середу, менш ніж за тиждень до перших президентських дебатів між Байденом і Трампом. У центрі звіту - звинувачення, які були широко дискредитовані і спростовані високопоставленими чиновниками як в США, так і в Україні, включаючи твердження про те, що Байден діяв корумповано, щоб допомогти своєму синові Хантеру, який тоді входив до ради директорів української газової компанії Burisma. У звіті немає доказів неправомірних дій колишнього віцепрезидента США, пише журнал.
Ключові демократи і деякі республіканці на Капітолійському пагорбі неодноразово попереджали Джонсона про те, що Росія може використовувати його розслідування для відбілювання помилкових тверджень про Байдена. У розлогій заяві, опублікованій у вересні, Джонсон спростував використання будь-яких російських джерел або документів.
"Нічого з цього не є російською дезінформацією", - написав він.
Нещодавно опублікований звіт також захищає довіру до Теліженка як до свідка, посилаючись на його минулі зустрічі з американськими чиновниками. "Андрій Теліженко, якого демократи уособлювали з російської дезінформацією, зустрічався з представниками адміністрації Обами... як мінімум 10 разів", - йдеться в звіті.
Восени 2019 року, коли Теліженко отримав пропозицію про допомогу від проросійської політичної партії в Україні, він уже кілька місяців працював з Джуліані над тим, щоб відкопати політичний компромат на сім'ю Байденом.
Теліженко зв'язався з Джуліані навесні того ж року за допомогою іншого американського юриста, пов'язаного з президентом Трампом, республіканкою Вікторією Тоенсінг. Як згадував Теліженко в інтерв'ю TIME на початку цього року, він зустрівся з Тоенсінг у неї вдома в Вашингтоні в травні 2019 року і попросив представити Джуліані. Потім Джуліані запросив українця зустрітися з ним в Нью-Йорку. Їх подальше обговорення на Манхеттені тривало кілька годин, і це призвело до тривалої співпраці між Джуліані та Теліженком.
За останній рік Теліженко неодноразово виступав в ефірі з заявами про корупцію сім'ї Байденів, з'являючись на каналі Джуліані в YouTube і в подкасті. Ці заяви взяті з минулої роботи Теліженка дипломатом в посольстві України у Вашингтоні, його роботи в лобістській фірмі у Вашингтоні та його роботи в Генеральній прокуратурі України. Працюючи на цих посадах, Теліженко стверджує, що був свідком ознак корупції і конфлікту інтересів з участю сім'ї Байден і інших чиновників адміністрації Обами.
За допомогою Джуліані ці заяви також знайшли дорогу в Сенат США, де Джонсон і його співробітники неодноразово контактували з Теліженком протягом більше року. Вперше сенатор штату Вісконсин зустрівся з Теліженком в липні 2019 року, за місяць до того, як Джонсон об'єднався з сенатором Гресслі для розслідування звинувачень в корупції щодо сім'ї Байденів.
У міру того як це розслідування просувалося в Сенаті США, російські союзники в Україні робили неодноразові спроби надати достовірності цим звинуваченням в корупції проти Байдена. Деякі з цих зусиль стосувалися Медведчука, особистого друга російського президента РФ. Путін є хресним батьком дочки Медведчука, і їхні стосунки служать основним каналом впливу Росії в Україні, розповідає TIME. У березні 2019 року, в розпал президентських виборів в Україні, Медведчук відправився в Москву для переговорів з високопоставленими російськими чиновниками, які повинні були зміцнити зв'язки між Росією і Україною.
Як повідомляв TIME минулої осені, тоді політична партія Медведчука почала закликати парламент України розслідувати справу Байдена та інших чиновників адміністрації Обами. "Це була моя ідея", - сказав депутат від цієї партії Олег Волошин. Наполягаючи на тому, що ці зусилля "не мають ніякого відношення до Москви", Волошин сказав, що Медведчук підписався під ними. "Я прийшов з нею до Віктора тільки для того, щоб отримати зелене світло. Сумніваюся, що він коли-небудь обговорював це зі своїм другом", - написав Волошин TIME в листопаді в СМС-повідомленні з посиланням на Путіна і Медведчука. Що стосується його мотивів, то він додав: "Я просто хотів допомогти [американським] консерваторам притиснути лібералів".
Приблизно в цей же час політіческая партія Медведчука звернулася до Теліженка, який тоді працював і з Джуліані, і з сенатором Джонсоном в їх зусиллях щодо розслідування проти сім'ї Байденів. "Вони намагалися через мене дістатися до Дональда Трампа або його команди", - говорить Теліженко. За його словами, він відмовився від пропозиції працювати з Медведчуком, тому що це "отруїть" його роботу з Джуліані. "Я не працюю з росіянами", - додав Теліженко.
У заяві TIME в середу Медведчук заявив, що ніколи не зустрічався особисто з Теліженком і не знає його. Його політична партія хотіла відкрити парламентське розслідування щодо сім'ї Байденів, пише Медведчук, в рамках зусиль щодо розслідування фактів корупції серед українських політиків.
"Я ніколи не обговорював цю ідею з Путіним або іншими високопоставленими російськими чиновниками, тому що вважаю це внутрішньою справою України", - написав Медведчук. Він також спростував будь-які спроби створити "неофіційний канал зв'язку" з Москвою для соратників президента Трампа. "Ситуація з корупцією в Сполучених Штатах Америки мене ніколи не цікавила. Це внутрішня справа США".
На той час, як вони встановили контакт з Теліженком, у союзників Путіна в Україні були інші зв'язку в колі Джуліані. Серед них була і адвокат Тоенсінг. Менш ніж через два місяці Тоенсінг вирушила на роботу юристом українського олігарха Дмитра Фірташа, якого підтримують росіяни. На початку 2000-х років з благословення президента Путіна Фірташ став посередником у російсько-українській торгівлі газом. З Відня Фірташ контролює велику мережу енергетичних і медіа-активів в Україні, включаючи один з її провідних телеканалів, нагадує TIME.
Як повідомляв TIME в жовтні, Тоенсінг була в числі кількох соратників Джуліані, які влітку 2019 року виїхали працювати на Фірташа. Фірташ найняла Тоенсінг і її чоловіка, Джо ДіГенова, щоб допомогти захистити його від звинувачень в корупції в Чикаго. Звинувачення є наслідком ймовірної схеми підкупу, пов'язаної з операцією з продажу великої компанії в Індії. Закликаючи до екстрадиції Фірташа для суду в США, прокурори звинуватили його в тому, що він входить в "верхній ешелон" російської організованої злочинності, і рішуче заперечує всі висунуті проти нього звинувачення.
В ході роботи над своєю справою Тоенсінг отримала доступ до документів, отриманих іншими членами юридичної групи Фірташа, в тому числі і до заяв, що дискредитує заяви про корупцію відносно Байдена. Потім Джуліані використовував деякі з цих документів, щоб розкритикувати Байдена в ефірі кабельних каналів і закликати до розслідування проти сім'ї Байденів.
Джуліані заперечував наявність будь-яких зв'язків з Фірташем і заявив, що всі його претензії до родини Байденів засновані на надійних джерелах і документах, які він отримав по відповідних каналах.
У лютому цього року на пресконференції генеральний прокурор США Вільям Барр підтвердив, що Мін'юст отримує документи від Джуліані і його джерел в Україні. За словами Барра, відомство створило "процес прийому", щоб перевіряти будь-яку інформацію, яка надходить від цих джерел за допомогою "партнерів по розвідувальному співтовариству".
В інтерв'ю TIME в лютому Теліженко розповів про власний процес перевірки документів Джуліані, які вони отримують з українських джерел. "Багато хто з них надходять", - говорить Теліженко. "Багато інформації від багатьох людей, які хочуть дати свідчення про те, що сталося, від політиків, неурядових організацій, які бачили, що відбувається. Моя роль також полягає в тому, щоб допомогти відфільтрувати те, що правда, а що ні".
З кінця минулого року одним з джерел Джуліані в Україні є депутат Ради Андрій Деркач, якого Міністерство фінансів США недавно назвало "активним російським агентом", що має тісні зв'язки з російськими спецслужбами. Перед тим, як зайнятися політикою, Деркач навчався в одному з провідних московських вузів для шпигунів. У секретному звіті ЦРУ, опублікованому 31 серпня, робиться висновок про те, що Путін "ймовірно, направляв" зусилля Деркача, писала газета Washington Post.
На серії тривалих пресконференцій в Києві Деркач оприлюднив документи і аудіозаписи, які, за його словами, підтверджують його теорії про корупцію Байдена в Україні. Джуліані зустрівся з Деркачем в Києві в грудні, щоб обговорити ці теорії, а в епізоді свого подкасту в лютому 2020 року він детально обговорив звинувачення Деркача. На початку жовтня, після того як Міністерство фінансів запровадило санкції проти Деркача за нібито втручання в президентські вибори в США, Джуліані дистанціювався від українського депутата, заявивши в в ефірі радіостанції NPR, що інформація, надана Деркачем, не є "унікальною". Деркач раніше заперечував роботу від імені Москви.
Сенатор Джонсон, який очолює Комітет з питань національної безпеки і справ уряду, заперечує використання будь-якої інформації від Деркача в своєму розслідуванні у справі сім'ї Байденів в Україні.
Джонсон захищає свої неодноразові контакти з Теліженком. На початку цього року сенатор підготував порядку для надання свідчень Теліженком в своєму комітеті. Українець навіть зняв квартиру під Вашингтоном, так як готувався до дачі показань і зустрічі з співробітниками Джонсона. Однак, як повідомляється, в березні ФБР на брифінгу попередило законодавців, що Теліженко може стати "каналом для російської дезінформації про Байденів", писала газета New York Times. Потім Джонсон відклав свої плани допросити Теліженка, розповідає TIME.
В останні тижні, готуючись оприлюднити результати свого розслідування, Джонсон наполягав на тому, щоб вона спиралася на законні американські джерела. У звіті, опублікованому в середу, детально розповідається про неодноразові контакти Теліженка з Адміністрацією Обами і Радою національної безпеки. Твердження про спроби Росії вплинути на його роботу, за словами сенатора, є частиною демократичних зусиль, спрямованих на те, щоб заплямувати його репутацію. "Тому що я розслідую корупцію в адміністрації Обами, і вони бояться результатів цього розслідування, тому вони атакують мене, намагаються знищити мене, щоб будь-які результати мого розслідування були маргіналізовані", - заявив він у вересні. "Моє питання в тому, чого бояться демократи в моєму розслідуванні?"
Що стосується Теліженка, то він спростовує заяву про те, що він міг би послужити каналом для російської дезінформації, і каже, що відчуває себе виправданим випуском нового звіту. "Я надав то, що міг надати слідству Сенату США, то, про що мене просили", - сказав він TIME по телефону з Києва в середу. "Факти, про які я говорив багато років тому, з електронною поштою і документами, з'явилися сьогодні", - говорить він. "Це підтримується урядом США, грошима платників податків і дається громадськості США". Тепер справа за американськими виборцями, додає Теліженко, "вирішити в листопаді, що робити далі".