Парламентські політичні партії фактично повністю живуть за державні кошти. Так, 99% витрат партій у 2018 році здійснювалися за кошти Державного бюджету України. За січень-березень партії сукупно витратили 85,2 млн грн., із яких 84,4 млн були грошима держбюджету, повідомляє Комітет виборців України.
"Народний фронт" витратив за три місяці 20,2 млн. (із них 99% - гроші бюджету), БПП – 28,7 млн. (99%), "Опозиційний блок" – 6,3 млн. (99%), "Самопоміч" – 20 млн. (99%), "Радикальна партія"– 5,5 млн. (95%), ВО "Батьківщина" – 4,2 млн. (92%).
Упродовж І кварталу партії купували за державні кошти навіть такі товари першої необхідності як миючі засоби, пакети для сміття, серветки, рушники, офісний папір і картриджі (зокрема, це відображено в звіті "Радикальної партії").
Загалом НФ і "Батьківщина" найбільше державних коштів витратили на оренду приміщень (7,5 та 2,1 млн. відповідно), БПП та "Опозиційний блок" – на місцеві осередки (17,3 та 3,5 млн.), РПЛ – на зарплати (2,2 млн.), "Самопоміч" - на матеріальні витрати і оплату послуг (7,5 млн.).
Традиційно частину коштів (6,3 млн.) партії спрямували на оплату реклами в ЗМІ. Найбільше коштів на пропаганду витратила "Самопоміч" – 2,9 млн. на видавничу діяльність.
"Залежність партій від держкоштів є небезпечною тенденцією. Якщо завтра партії перестануть отримувати ці гроші, то їм фактично доведеться закрити офіси і припинити існування. Це стане можливим, якщо партії не наберуть на наступних виборах до ВР 2% голосів. Тоді вони автоматично втратять право на держфінансування", - зазначив голова КВУ Олексій Кошель.
Як свідчать дані опитування фонду "Демократичні ініціативи" і Центру Разумкова, лише 10% українців підтримують державне фінансування партій.
Детальніше про державне фінансування політичних партій читайте в матеріалі Андреаса Умланда і Міріама Космеля "Державне фінансування політичних партій: Доленосна реформа чи політична косметика?" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".