Папа Римський Франциск у понеділок приніс історичні вибачення за співпрацю Католицької Церкви з політикою Канади щодо шкіл-інтернатів для корінних народів, заявивши, що примусова асиміляція корінних народів у християнське суспільство знищила їхні культури, розірвала сім’ї та маргіналізувала покоління у спосіб, наслідки якого відчуваються і сьогодні, повідомляє Associated Press.
«Я смиренно прошу вибачення за зло, вчинене багатьма християнами проти корінних народів», — сказав Франциск біля колишньої індіанської школи-інтернату Ermineskin, яка зараз майже зруйнована.
Таким чином, Папа Римський взяв на католицьку церкву відповідальність за інституційну співпрацю з «катастрофічною» політикою асиміляції, яку Канадська Комісія правди та примирення вже назвала «культурним геноцидом».
Як відомо, понад 150 000 дітей місцевих жителів Канади були змушені відвідувати державні християнські школи з 19-го століття до 1970-х років, перебуваючи ізольованими від впливу своїх домівок і культури. Мета полягала в тому, щоб християнізувати та асимілювати їх в «основне суспільство», яке попередні канадські уряди вважали вищим.
Уряд Канади визнав, що у школах було поширеним фізичне та сексуальне насильство, а учнів били за те, що вони розмовляли рідною мовою. Лідери корінного населення назвали цю спадщину жорстокого поводження та ізоляції від родини основною причиною епідемії алкогольної та наркотичної залежності в канадських резерваціях.
Відкриття сотень потенційних поховань у колишніх школах минулого року привернуло увагу міжнародної спільноти до спадщини шкіл у Канаді та їхніх аналогів у Сполучених Штатах.
Це спонукало Франциска підкоритися заклику Комісії правди вибачитися на канадській землі за роль католицької церкви у цій трагедії.
Хоча Папа визнав інституційну провину, він також чітко дав зрозуміти, що католицькі місіонери просто співпрацювали з урядовою політикою асиміляції та впроваджували її в життя.
«Я прошу вибачення, зокрема, за способи, якими багато членів Церкви та релігійних громад співпрацювали, не в останню чергу через свою байдужість, у проєктах культурного руйнування та примусової асиміляції, які пропагували уряди того часу, що зрештою знайшло втілення в системі шкіл-інтернатів», – сказав він.
За його словами, ця політика маргіналізувала покоління, пригнічувала мови корінних народів, розривала сім’ї, призвела до фізичного, вербального, психологічного та духовного насильства, а також значим чином вплинула на стосунки між батьками та дітьми, бабусями, дідусями та онуками. Франциск закликав до подальшого розслідування через вивчення церковних записів і особистих справ священиків і черниць, щоб визначити, хто відповідальний за зловживання.
Як повідомлялось, Папа Римський Франциск заявив про бажання відвідати Київ після своєї поїздки до Канади.
Раніше папа Римський Франциск особисто прийшов до посольства Росії у Ватикані, щоб висловити своє занепокоєння війною, яку РФ розв'язала в Україні.